تبلیغات
كورش بزرگ - نقش برجسته انسان بالدار در كاخ شرقی:

خداوند این كشور را از شر دشمن ، خشكسالی و دروغ محفوظ نگه دارد

سه شنبه 8 شهریور 1384

نقش برجسته انسان بالدار در كاخ شرقی:

نویسنده: REZA   طبقه بندی: تاریخی، 

جرز سنگی درگاه شمالی دارای نقش برجسته ای است كه به نقش كوروش معروف است و می توان آن را در ردیف كهن ترین آثار حجاری و نقوش برجسته عهد هخامنشی دانست و شكل لباس و تاج و هیئت و تزئینات این سنگ نگاره، با هیچ یك از نقش برجسته های پاسارگاد یا تخت جمشید شباهت ندارد و خود، نقش و طرحی منحصر به فرد و ممتاز است .

بر اثر مرور زمان و تاثیر عوامل طبیعی، ظرافت، برجستگی و ریزه كاری ها و نقوش ظریف خود را از دست داده است.

طرح لباس، شبیه جامه نقش های ایلامی است كه تا بالای قوزك پا كشیده شده و حواشی آن با گل های كوچك هشت پرتزیین گردیده است. دست های نقش به حال دعا و نیاز بلند است و چوبی كه شاید برسم باشد، در دست دارد. موهای سر حلقه حلقه و شبیه موهای نقوش تخت جمشید است. بر تارك نقش دو چیز شبیه به شاخ دیده می شود كه روی آن سه گل مخروطی شكل شبیه به تاج نمایان است و همین علامت یكی از دلایل محقق و دانشمند فقیه معاصر، مولانا ابوالكلام آزاد وزیر فرهنگ پیشین هنر گردیده تا آن را با گفته های تاریخ نویسان قدیمی و روایات پیشوایان یهود تطبیق دهد و نتیجه بگیرد كه كوروش بزرگ همان ذوالقرنین (صاحب دوشاخ) مذكور در قرآن كریم می باشد. قسمت جالب دیگر این نقش، بال هایی است كه دو تا به طرف بالا و دوتا به سمت پایین نقش گردیده و چون در سایر نقش های هخامنشی بال دیده نشده وجود این بال ها موجب گردیده كه بعضی آن را یكی از مظاهر خیر و پاره ای، فروهر كوروش بدانند كه نمایاندن علو روح و مقام بلند معنوی كوروش بوده است. نقوش پادشاهان آشور اكثراًً دارای بال هایی به همین طرح می باشد. دو چیز كه به شكل شاخ روی سر كوروش گذارده شده و در وسط آن سه شیئی مخروط مانند شبیـــــه به تاج نقش گردیده، تقلیدی از نقوش خدایان مصری یعنی هوروس می باشد. هوروس خداوند دلتای غربی و به خدای شاهین معروف بود. قرص خورشید بر سر او قرار داشت و هوروس كودك كه به یونانی هارپوكرات می نامیدند و گیسوان بافته او به رسم شاهزادگان بر روی گوش هایش آویخته و انگشت خود را برای مكیدن در دهان گذاشته بود. این رب النوع كه حامی حكومت فراعنه محسوب می شد با اشكال و صورت های مختلفی ظاهر می گردید. این رب النوع خورشید به اعتقاد پیروانش با نیروی ظلمت پیكار می نمود.


    در موزه واتیكان در میان اشیاء مربوط به مصر باستان چند جا پیكره های سنگی و فلزی و هم چنین نقاشی هایی در درون تابوت ها دیده می شود كه نظیر همین تاج را دارد.


    از بین خاورشناسان نخستین بار جیمز موریه كه بین سالهای 1803 تا 1812 این نقش را دیده در كتاب خود از آن نام برده است، سپس سرروبرت كرپورتر می باشد كه از روی آن نقاشی كرده است و جهانگردان دیگری كه در قرن 19 به ایران آمدند به آن اشاره داشته اند.


          بلندی نقش انسان بالدار 90/2 متر ولی بلندی سنگ جرز در ابتدا 5/3 متر بوده است. پهنا و قطر جرز به ترتیب 58/1 و 1 متر است. به طوری كه از نوشته ها و نقاشی های سركوپورتر و فلاندن حاكی است چهار سطر خط میخی بالا سر نقش بوده كه نظیر خط هایی كه اینك بر بالای جرزهای سنگی كاخ بار و كاخ اختصاصی نقر گردیده می باشد كه در آنها این جمله كه من كوروش شاه هخامنشی ""این را ساخته ام"" شكسته و از بین رفته است.

لینکدونی

نویسندگان

نظرسنجی

  آیا شما به نتیجه انتخابات اعتقاد دارید ؟آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :