تبلیغات
كورش بزرگ - نقش برجسته های پاسارگاد :

خداوند این كشور را از شر دشمن ، خشكسالی و دروغ محفوظ نگه دارد

یکشنبه 6 شهریور 1384

نقش برجسته های پاسارگاد :

نویسنده: REZA   طبقه بندی: تاریخی، 

    پاسارگاد به عنوان یكی از مهمترین آثار دوره هخامنشی و محلی كه در آن اقامتگاه و سپس آرامگاه كوروش در آن ساخته شده، در فاصله 48 كیلومتری تخت جمشید قرار دارد. مورخان یونانی این شهر را به نام پازارگاد ذكر كرده اند كه به همین شكل در اروپا شهرت یافته است.

 در میان آثار و بقایای مختلف باقی مانده از پاسارگاد كه به صورت پراكنده در دشت و ارتفاعات به دست آمده اند، آرامگاه كوروش، نقش برجسته ها، بنای كاخ و برج سنگی از همه شاخص تر و معروف ترند.

این مجموعه مشتمل بر سه بخش است: 1- دروازه اصلی، 2- تالار بارعام، 3- كاخ مسكونی.

                 

    در پاسارگاد، ساختمان كاخ های اصلی كه با سنگ های تراشیده و نقوش برجسته ساخته شده اند، از زمانی شروع می شود كه كوروش بزرگ، سرزمین های ماد و پارس را به تصرف خود در آورد.

    درگاههای چهاردر ورودی و خروجی تالار كاخ بار در پاسارگاد را سنگ های سیاه صیقلی شده كه روی آنها نقش های متنوعی حجاری شده، تشكیل می داده كه مقدار كمی از آنها باقی مانده است. دو جرزطرفین درگاه شرقی دارای نقشی شبیه به ""اِآ"" (خدای آب و دریای بابلی های قدیم) می باشد. ""اِآ"" موجودی كه تنه و سر و پایش به شكل انسان، ولی یك ماهی از سر تا پای او كشیده شده است و مظهر دیگری كه سم و پایش مانند گاو می باشد در پشت سر او نقش شده است. این نقش با این طرح منحصر به فرد در هیچ یك از آثار دوران هخامنشی دیده نشده است و در نوع خود درخور اهمیت می باشد.

 كاخ شرقی پاسارگاد در 300 متری شرق تالار پذیرایی قرار گرفته است. دو درگاه ورودی شرقی و غربی این كاخ از سایر كاخ های پاسارگاد پهن تر بوده و نظیر پهنای كاخ آپادانای تخت جمشید می باشد. تالار، دو در به سمت شمال و جنوب داشته كه جرزهای آنها از سنگ مرمر نما بوده كه فقط یك جرز آن باقی است كه همان نقش انسان بالدار روی آن حجاری شده و ظن قوی می رود كه به روی جرزهای دیگر دو درگاه نیز نقوشی در همین زمینه و طرح حجاری شده باشد. ستون های این كاخ احتمالاًً قطورتر و مرتفع تر و نظیر ستون های كاخ آپادانای تخت جمشید بوده است. در پیرامون این بنا ایوان و اتاق هایی بوده كه آثار آن محو شده است. به طور كلی این تالار را می توان قدیمی ترین كاخ ساخته شده در كنار باغ پادشاهی كوروش دانست كه بـرای پذیرایی ها و انجام امور مذهبی و مراسم ملی مورد استفاده قرار می گرفته است.

 

لینکدونی

نویسندگان

نظرسنجی

  آیا شما به نتیجه انتخابات اعتقاد دارید ؟آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :