تبلیغات
كورش بزرگ - نقش برجسته های هخامنشی :

خداوند این كشور را از شر دشمن ، خشكسالی و دروغ محفوظ نگه دارد

یکشنبه 6 شهریور 1384

نقش برجسته های هخامنشی :

نویسنده: REZA   طبقه بندی: تاریخی، 

شاهنشاهی پارس تحت فرمانروایی سلسله هخامنشی، ایران، بین النهرین، سوریه، مصر، آسیای صغیر با شهرها و پاره ای از جزایر یونانی اش و تراس و قسمت هایی از هند را در بر می گرفت. بنیانگذار این پهناورترین شاهنشاهی دنیای باستان، كوروش بود كه غالباًً كوروش بزرگ نامیده شده است. دوران هخامنشیان با پادشاهی كوروش از 559 تا 530 پیش از میلاد آغاز می شود و تا حمله اسكندر در سال 330 پیش از میلاد ادامه می یابد.

    طبق نوشته های هردوت، هخامنشیان از طایفه پاسارگادیان بوده اند كه در پارس اقامت داشته اند و سر سلسله آنها هخامنش بوده است. پس از انقراض دولت ایلام به دست آشور بانی پال، چون مملكت ایلام ناتوان شده بود پارسی ها از اختلاف آشوری ها و مادی ها استفاده كرده و انزان یا انشان را تصرف كردند.

    به گفته گیرشمن، هنر ایران در دوران هخامنشی هنر شاهی بود و در پایتخت، شاهنشاهان همراه با سرنوشت شاهنشاهی كوروش و داریوش به اوج ترقی می رسد و سپس پیشرفت آن متوقف می گردد و فقط در زمان خشایارشا و اردشیر مختصر جنبشی از خود نشان می دهد.

    شاه به هر شكل هنری كه در شهرهای آشور و مصر و بخش یونانی آسیای صغیر برخورد كرده بود، در یك وحدت علمی و قدرتمند جمع كرده و در راستای علایق شخصــــی خود، با ابتكار خاصی كوشش در ایجاد یك هنر مافوق همه آنها می نمود. در حقیقت هنر این عصر زاییده بلهوسی و دوستدار آثار هنری باشكوه و پر زرق و برق و جلال بود.

    استفاده از هنر كشورهای مختلف در آثار موجود از دوره هخامنشی روشن است، اما اینكه این مجموعـــه را شاه در یك وحدت ساخته باشد، چندان صحیح به نظر نمی رسد و قطعاًً تمایل شاه به یك هنر شكوهمند در مقابل كشورهایی كه زیر سلطه قرار گرفته اند و خود از فرهنگ و هنر بالایی برخوردارند. باعث گردید كه معماران و هنرمندان ایرانی چنین وحدتی را به وجود آوردند و هنری را به معرض نمایش در آوردند كه در عین حال ویژگی خاصی را داراست.

    از دوران هخامنشی آثار معماری بسیاری به جای مانده است. این آثار مشتمل اند بر كاخها و آرامگاهها و عبادتگاهی در خوزستان و فارس كه دو مركز اصلی این سلسله پادشاهی محسوب می شوند.

    به عقیده ویل دورانت، پارسیان تنها در هنر معماری بود كه شیوه خاصی برای خود داشتنــــــد. در روزگار كوروش، داریوش اول و خشایارشای اول، گورها و كاخ هایی ساخته اند كه باستان شناسان مقدار كمی از آن ها را از خاك بیرون آوردند اما پس از این دو مورخ خستگی ناپذیر بیل و كلنگ، چیزهایی را برای ما اكتشاف خواهند كرد كه مایه زیاد شدن حس قدرشناسی ما نسبت به هنر پارسی خواهد بود.

    از نظر هنری، هنر هخامنشی به دو دوره تقسیم می شود كه دوره آغازین در ویرانه های پاسارگاد نمود می یابد و دوره متاخر كه در ویرانه های تخت جمشید تجلی پیدا می كند.

    بررسی دیوارنگاری در دوره هخامنشی، در مقایسه با دوره های قبل با توجه به گسترش این شاهنشاهی و استفاده از هنر اقوام مختلف از تنوع و گستردگی بیشتری برخوردار است. دیواره كاخ ها و آرامگاه ها با نقوش فراوانی مزین شدند كه با بكارگیری شیوه های گوناگون دیوارنگاری، چون نقش برجسته، كاشی لعاب دار و نقاشی بر دیوار تزیین یافته و ما را با هنر دیوارنگاری در این دوران آشنا می سازد.

لینکدونی

نویسندگان

نظرسنجی

  آیا شما به نتیجه انتخابات اعتقاد دارید ؟آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :