تبلیغات
كورش بزرگ - شهردار پاسارگاد: افزایش نم و رطوبت در منطقه بی‌سابقه است :

خداوند این كشور را از شر دشمن ، خشكسالی و دروغ محفوظ نگه دارد

پس چی سخنان اون دسته از مهندسین كه می گفتم آب گیری این سد ربطی به آرمگاه كورش بزرگ نداره ننگ بر تمامی باعث و بانی این امر ننگین
به گفته شهردار پاسارگاد، افزایش رطوبت در اطراف آرامگاه کوروش و پاسارگاد تا حدی است که هیچ یک از ساکنین این منطقه تا کنون چنین افزایش رطوبتی را به خاطر نمی آورند و بوی نم و رطوبت شدید از سوی تنگه بلاغی به سوی دشت روان است.در بخش جنوب غربی آرامگاه هم که در آرامگاه محسوب می شود، آب های زیر زمینی بالا زده و سنگ های این بخش نیز رگه رگه شده است.

به گفته شهردار پاسارگاد، افزایش رطوبت در اطراف آرامگاه کوروش و پاسارگاد تا حدی است که هیچ یک از ساکنان این منطقه تا کنون چنین افزایش رطوبتی را به خاطر نمی آورند و بوی نم و رطوبت شدید از سوی تنگه بلاغی به سوی دشت روان است.

 "امیر تیمور خسروی"، شهردار پاسارگاد با اعلام این مطلب به CHN گفت: «عصر‌ها بوی نم و رطوبت بسیار زیادی در اطراف آرامگاه کوروش و روستاهای اطراف آن به مشام می رسد که تا کنون بی سابقه بوده است.»
 وی در ادامه گفت: «پاسارگاد همواره به داشتن آب و هوایی پاکیزه و دل انگیز شهرت داشته است، این درحالی است که اکنون به خاطر رطوبت بیش از اندازه، هوای پاسارگاد به شدت شرجی شده است.»
 شهردار پاسارگاد همچنین به CHN گفت: «در بخش جنوب غربی آرامگاه که در آرامگاه محسوب می شود، آب های زیر زمینی بالا زده و سنگ های این بخش نیز رگه رگه شده است.»
 به گفته وی هم اکنون آب های زیرزمینی و صفه‌های دشت پاسارگاد از آب پر شده و در بخشی از نقاط شاهد آمدن آب به سطح زمین هستیم.
 در حال حاضر رودخانه پلوار (سیوند) پر آب است و محدوده دریاچه سد سیوند را تغذیه می کند. از سوی دیگر دریاچه سد سیوند نیز تا اندازه قابل توجهی بالا آمده است.
 به گفته شهردار پاسارگاد، میزان نم و رطوبت اطراف آرامگاه و روستاهای مجاور از زمانی بالا رفته است که سد سیوند تا انداز قابل توجهی آبگیری کرده است.
 همچنین به گفته خسروی، گزارش های دستگاه رطوبت سنج نزدیک به آرامگاه کوروش از میزان رطوبت خبر می دهند.
 سد سیوند اوایل سال گذشته و با حضور معاون آب وزارت نیرو و وزیر تعاون آبگیری شد و این درحالی است که بارها کارشناسان در خصوص آسیب رطوبت ناشی از دریاچه سد روی آرمگاه کوروش متذکر شده بوند.
 آرامگاه کوروش و محدوده پاسارگاد در تیر ماه سال 1383 در فهرست میراث جهانی به ثبت رسیده است و در صورت هرگونه تخریبی در این اثر جهانی، سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور باید در مقابل مجامع فرهنگی جهان پاسخ گو باشد.

لینکدونی

نویسندگان

نظرسنجی

  آیا شما به نتیجه انتخابات اعتقاد دارید ؟آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :