تبلیغات
كورش بزرگ - پرونده ثبت جهانی تاق‌بستان تهیه می‌شود :

خداوند این كشور را از شر دشمن ، خشكسالی و دروغ محفوظ نگه دارد

چهارشنبه 15 فروردین 1386

پرونده ثبت جهانی تاق‌بستان تهیه می‌شود :

نویسنده: REZA   طبقه بندی: تاریخی، 

تهیه پرونده ثبت جهانی تاق بستان در حالی در دستور كار كارشناسان سازمان میراث فرهنگی و گردشگری قرار گرفته كه ساخت و سازهای مداوم حریم این اثر را به كوچكترین محدوده قابل تصور رسانده‌است.
برای خواندن ادامه خبر به ادامه مطلب یروید

معاون سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی وگردشگری استان كرمانشاه از تهیه پرونده ثبت جهانی تاق‌بستان خبر داد. 

به گفته "یوسف مرادی"، در گفت و گو با میراث خبر این پرونده اكنون در دستور كار كارشناسان سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری كرمانشاه قرار دارد.
تهیه پرونده جهانی شدن تاق‌بستان در حالی در دستور كار سازمان میراث فرهنگی قرار گرفته است كه ساخت وسازهای مداوم، هر روز حریم آن را محدود می كند و كارشناسان با دیده اغماض برای جهانی شدن آن تلاش می كنند. 
پیش از این قرار بود بیستون و تا‌ق بستان با یك شماره در فهرست میراث جهانی یونسكو قرار گیرد اما با توجه به ساخت و سازها و تهدیدهای كه حریم تاق بستان را نشانه رفته بود، مسئله جهانی شدن این اثر منتفی و تنها بیستون ثبت جهانی شد. 
در همین حال مرادی تصریح كرد كه ساخت پل صیاد شیرازی در عرصه و حریم درجه یك شكارگاه خسرو كه به تخریب بخشی از این شكارگاه منجر شد، از جمله مسائلی است كه همچنان ثبت جهانی تا‌ق‌بستان را تهدید می‌كند. 
وی گفت:«براساس فهرست موجود ،تهیه پرونده جهانی شدن این سایت و آثار كنگاور نیز در دستور كار سازمان قرار گرفته است كه از جمله آثار بسیار مهم كنگاور می‌توان معبد آناهیتا را نام برد.» 
به اعتقاد مرادی ساخت تله‌كابین تاق بستان یكی دیگر از موانع جهانی شدن تاق‌بستان است.
البته ساخت این تله‌كابین از سال 84 متوقف شده‌ است اما شنیده‌ها حاكی است این تله‌كابین قرار بود با كمك مالی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در زمان تصدی ریاست پیشین این سازمان "سید‌حسین مرعشی"، ساخته شود.  
ساخت تله‌كابین تا‌ق بستان كه مدت‌ها متوقف شده در صورت ساخته شدن علاوه بر شكستن حریم منظری تاق‌بستان، محیط‌زیست این منطقه را نیز تحت شعاع قرار می‌دهد. 
تهیه پرونده ثبت جهانی محورساسانی كرمانشاه _قصرشیرین از دیگر برنامه‌های سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری كرمانشاه است. 
"تكیه معاون‌الملك" یكی دیگر از آثار بسیار مهم این استان است كه هنوز هیچ برنامه‌ای برای ثبت جهانی آن در نظر گرفته نشده است.

لینکدونی

نویسندگان

نظرسنجی

  آیا شما به نتیجه انتخابات اعتقاد دارید ؟آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :