تبلیغات
كورش بزرگ - سازه‌های تاریخی پیش از آبگیری سیوند از تنگه بلاغی خارج شوند :

خداوند این كشور را از شر دشمن ، خشكسالی و دروغ محفوظ نگه دارد


سازه‌های تولید نوشیدنی در تنگه بلاغی

سازه‌های تولید نوشیدنی دوره ساسانی در تنگه بلاغی به عنوان منحصر به فردترین اثر كشف شده در این منطقه هنوز جابجا نشده‌اند . این درحالی است كه با آبگیری سد سیوند، این سازه‌ها كه نمونه آن‌ها در ایران دیده نشده، غرق می‌شوند.

سازه‌های تولید اشربه دوره ساسانی در تنگه بلاغی به عنوان منحصر به فردترین اثر كشف شده در این منطقه هنوز جابجا نشده‌اند . این درحالی است كه با آبگیری سد سیوند، این سازه‌ها كه نمونه آن‌ها در ایران دیده نشده، غرق می‌شوند.

 «علی اسدی»، سرپرست ایرانی هیات ایران و لهستان در محوطه 64 تنگه بلاغی دراین‌باره به میراث خبر گفت: «سازه‌های تولید اشربه تنگه بلاغی طی سه فصل كاوش در محوطه 64 به دست آمده و نمونه منحصر به فردی از سازه‌های دوره ساسانی محسوب می‌شود. این سازه‌ها هنوز از تنگه بلاغی منتقل نشده‌اند.»
 تا كنون چهارسازه تولید اشربه در تنگه بلاغی به دست‌آمده كه از این چهارسازه، یك سازه قابلیت انتقال دارد.
 اسدی دراین‌باره به میراث خبر گفت: «چهارسازه كه به شكل چهارحوضچه هستند، چهار در دو و نیم متر ابعاد دارند و با گچ و آهك فشرده و ساروج ساخته شده‌اند. از میان این چهارسازه، یك سازه از همه سالم‌تر است كه در صورت انتقال می‌توان آن را جابجا كرد.»
وی افزود: «حوضچه های تولید اشربه از یك شیب نسبتا ملایمی تشكیل شده‌ كه در انتهای آن سوراخی تعبیه شده و در پشت سوراخ نیز خمره‌ بزرگی گذشته می‌شده كه مایع انگور در داخل آن ریخته می‌شده است.»
به گفته اسدی آزمایش های گیاه باستان‌شناسی روی دانه‌های به دست‌آمده از داخل خمره‌ها وجود انگور را در این خمره‌ها تایید می‌كند.
 چندی پیش بنیاد پژوهشی پارسه و پاسارگاد دو كوره پخت سفال را كه از خشت ساخته شده بودند و حدود 7 هزار سال قدمت داشتند ، از تنگه بلاغی جابجا كرد.
  این كوره‌‌ها اكنون در پایگاه پژوهشی پاسارگاد نگهداری می‌شود.
 اسدی درباره وضعیت سازه‌ها به میراث خبر گفت: «دو سازه به علت رشد درخت "بند" از بین رفته‌اند و از میان دو سازه دیگر، خمره یكی از سازها نیز تخریب شده است. در این میان تنها یك سازه كه بر خلاف بقیه از حوضچه كوچكتری تشكیل شده است سالم مانده و به علت آن‌كه قرار بود این سازه منتقل شود، خمره ‌آن نیز از زیر خاك بیرون نیامده است. البته در صورت بیرون آمدن خمره، حوضچه كوچك نیز تخریب می‌شود.»
 محوطه 64 یكی از محوطه‌های مهم تنگه بلاغی و بزرگترین محوطه این منطقه محسوب می‌شود.
 با آبگیری سد سیوند، پس از عبور آب از سقف 1805 ،این محوطه غرق می‌شود.

لینکدونی

نویسندگان

نظرسنجی

  آیا شما به نتیجه انتخابات اعتقاد دارید ؟آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :