تبلیغات
كورش بزرگ - سد خاكی هخامنشی با كانال 36 كیلومتری در سعادت شهر كشف شد :

خداوند این كشور را از شر دشمن ، خشكسالی و دروغ محفوظ نگه دارد

سه شنبه 22 اسفند 1385

سد خاكی هخامنشی با كانال 36 كیلومتری در سعادت شهر كشف شد :

نویسنده: REZA   طبقه بندی: تاریخی، 

یك سد خاكی با هسته رسی و مهندسی ساز از دوره هخامنشی در تنگه سعادت شهر كشف شده است. برای آبرسانی به این سد كانالی به طول 36 كیلومتر در كوه احداث شده است.
ادامه خبر در ادامه مطلب .

بررسی و شناسایی هیات ایران و ژاپن در محدوده دشت پاسارگاد و سعادت شهر منجر به شناسایی و كشف سد دیگری از دوره هخامنشی در تنگ سعادت شهر شد كه یك كانال سنگی به طول 36 كیلومتر دارد.

 «محسن زیدی»، سرپرست ایرانی هیات مشترك ایران و ژاپن دراین‌باره به میراث خبر گفت: «در مسیر پاسارگاد به شیراز، هنگام ورود به سعادت شهر، با سدی خاكی از دوره هخامنشی مواجه می‌شوید كه بسیار مهندسی ساخته شده است. این سد خاكی هسته رسی دارد و خاك آن به شدت كوبیده شده و در دو طرف آن نیز از فضاهای سنگ‌چین استفاده شده است.»
 بخش عمده‌ای از این سد توسط خاكبرداری‌های انجام شده از بین رفته و تنها ضلع شرقی آن سالم مانده است. اما هنوز سنگ‌چین دو طرف سد دیده می‌شود.
 زیدی به میراث خبر گفت: «سعادت شهر همواره با مشكل بی‌آبی مواجه بوده و این موضوع هنوز هم وجود دارد. در زمان هخامنشیان برای رفع این مشكل و حاصلخیز كردن دشت سعادت شهر یك كانال آب به طول 36 كیلومتر از رودخانه پولوار تا پشت سد ایجاد كرده بودند و به این وسیله بخشی از سیلاب‌های رودخانه را پشت سد جمع می‌كردند و به دشت سعادت شهر آبرسانی می‌كردند.»
كانال آب روی دامنه كوه ایجاد شده است و در دوران هخامنشی با سوار كردن آب در این كانال از آن استفاده می‌كردند.
 با گذشته 2500 سال از ساخته شدن این كانال‌ها هنوز هم قابل استفاده هستند و در حال حاضر برخی كشاروزان با سوار كردن آب در این كانال از آن استفاده می‌كنند.
 كشاورزی و اهمیت آن در دوران هخامنشی بسیار زیاد بوده به شكلی كه داریوش در اكثر كتیبه‌ها و دعا‌های خود از موضوع خشكسالی یاد كرده و از اهورامزدا خواسته مردم سرزمین‌اش را از خشكسالی در امان بدارد.
 تا كنون سد‌های زیادی در منطقه پاسارگاد كشف شده است كه هدف از ایجاد آن‌ها جمع‌آوری سیلاب‌های فصلی و آبرسانی به مزارع بوده است.

لینکدونی

نویسندگان

نظرسنجی

  آیا شما به نتیجه انتخابات اعتقاد دارید ؟آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :