تبلیغات
كورش بزرگ - دیوار هخامنشی به طول 10 كیلومتر در شمال پاسارگاد كشف شد :

خداوند این كشور را از شر دشمن ، خشكسالی و دروغ محفوظ نگه دارد

دوشنبه 21 اسفند 1385

دیوار هخامنشی به طول 10 كیلومتر در شمال پاسارگاد كشف شد :

نویسنده: REZA   طبقه بندی: تاریخی، 


محوطه میراث جهانی پاسارگاد
در بررسی و شناسایی هیات مشترك ایران و ژاپن در تنگه بلاغی و پاسارگاد دیوارهای سنگ‌چینی كشف شد كه طول یكی از آن‌ها به 10 كیلومتر می‌رسد. تاكنون كسی از وجود این دیوارها خبر نداشته و این دیوارها نشان‌گر محصور بودن كاخ‌ها در دوره هخامنشی است.
برای خواندن ادامه خبر به ادامه مطلب بروید

بررسی‌های باستان‌شناسی در محدوده پاسارگاد منجر به شناسایی و كشف دیوارهای سنگ‌چین و دیواری به طول 10 كیلومتر از دوره هخامنشی شد.

 «محسن زیدی»، سرپرست ایرانی هیات ایران و ژاپن در دومین فصل بررسی و شناسایی تنگه بلاغی و پاسارگاد با اعلام این خبر افزود: «هدف از بررسی در این فصل شناسایی و مطالعه منشاء راه‌های ارتباطی تنگه بلاغی و پاسارگاد بود كه برای این منظور شروع به بررسی و شناسایی محدوده كاخ‌های پاسارگاد كردیم. در نتیجه ان اقدام دیوارهای سنگ‌چینی كشف شد كه طول یكی از آن‌ها به 10 كیلومتر می‌رسد.»
 تا كنون كسی از وجود این دیوارها خبر نداشته و این دیوارها نشان‌گر محصور بودن كاخ‌ها در دوره هخامنشی است.
 زیدی در ادامه به میراث خبر گفت: «كانال‌های آبرسانی و پست‌های دیده‌بانی از دیگر بقایایی است كه در شمال پاسارگاد شناسایی شده و تمامی این اطلاعات روی نقشه ماهواره‌ای و عكس‌های هوایی پیاده شده است.»
 وجود دیوارها در نزدیكی محدوده كاخ‌های پاسارگاد به منظور تدافعی كردن منطقه و حفاظت كامل از كاخ‌ها بوده است.
به گفته زیدی كشف دیواری به طول 10 كیلومتر نشان دهنده این موضوع است كه هیچ‌كس به راحتی نمی‌توانسته وارد محدوده كاخ‌ها شود.
 این دیوار تا دامنه كوه‌ها ادامه دارد و در حال حاضر قسمت‌هایی از آن تخریب شده و در اكثر بخش‌های باقی‌مانده، پی دیوار دیده می‌شود.
دیوارها كاملا سنگ‌چین و خشكه چین هستند و تا كنون نمونه آن‌ها در تنگه بلاغی دیده شده است.
  كشف بقایای سفالی و مشابهت این دیوارها با دیوارهای تنگه بلاغی نشان می‌دهد دیوارها متعلق به دوره هخامنشی است.
  زیدی در مورد دیگر یافته‌های باستان‌شناسی در نزدیكی پاسارگاد به میراث خبر گفت: «نزدیك به 200 گور سنگ‌چین از دوره پس از هخامنشی و احتمالا متعلق به اشكانیان در منطقه پیدا شده كه نشان می دهد در آن زمان از سنگ‌های دیوارهای هخامنشی برای ساختن قبور استفاده كرده‌اند. همچنین تعداد زیادی محوطه استقراری از دوره پیش از تاریخی تا دوره تاریخی كشف شده است.»
 وی با بیان این‌كه جاده‌ای به طول 3 كیلومتر نیز در منطقه یافت شده است به میراث خبر گفت: «این جاده در میان زمین‌های كشاورزی است و بخش‌های متعددی از آن تخریب شده. در زمان هخامنشیان با ایجاد بستر سنگی و خاكی ارتفاع جاده را بین یك تا یك و نیم متر از سطح زمین بالا آورده‌ و یك مسیر مستقیم را ایجاد كرده بودند.»
 كشف شواهد جدیدی در تنگه بلاغی باعث شده به درخواست بنیاد پژوهشی پارسه و پاسارگاد، این بررسی‌ها تا شناسایی كامل منطقه ادامه داشته باشد.
همچنین طی مكاتبات انجام گرفته یونسكو پذیرفته است از طریق عكس‌های هوایی موجود و نقشه‌های ماهواره‌ای، حریم پاسارگاد را در پرونده ثبت جهانی آن گسترش دهد.

لینکدونی

نویسندگان

نظرسنجی

  آیا شما به نتیجه انتخابات اعتقاد دارید ؟آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :