تبلیغات
كورش بزرگ - ایوان شرقی كوشك داریوش در تنگه بلاغی از زیر خاك بیرون آمد :

خداوند این كشور را از شر دشمن ، خشكسالی و دروغ محفوظ نگه دارد

كشف پایه ستون‌های سیاه رنگ مكعب شكل، مكان ایوان شرقی كوشك داریوش را در تنگه بلاغی نشان داد. كاوش‌های باستان‌شناسی نشان داد كه این ایوان، دو ستونه است.
برای خواندن ادامه خبر به ادامه مطلب بروید .

در ادامه كاوش‌های محوطه 34 تنگه بلاغی، هیات ایران و فرانسه موفق شدند ایوان شرقی كوشك داریوش را در تنگه بلاغی از زیر خاك بیرون آورند.

«محمد تقی عطایی»، سرپرست ایرانی كاوش‌های مشترك ایران و فرانسه در تنگه بلاغی با اعلام این خبر افزود: «روزهای نخست كاوش پایه ستونی كشف شد كه شالی ستونی جدا از خود داشت. این پایه ستون سیاه رنگ بوده و از سنگ‌های مجد آباد برای ساخت آن استفاده شده و مكعبی و دو طبقه است. »
به گفته وی در ادامه كاوش نمونه‌ دیگری از این پایه ستون در سه متری پایه ستون پیشین كشف شد. این پایه ستون جدید جایی بدست آمد كه احتمال می رفت بر اساس قرینه با ایوان غربی باید ایوان شرقی كوشك باشد:« ما امیدوار بودیم چهار پایه ستون در این ایوان به دست آید اما كاوش‌های باستان‌شناسی نشان داد این ایوان دو ستونه است.»
وی در ادامه به میراث خبر گفت: «ابعاد این ایوان 9 در 6 متر است. ایوان غربی چهار ستون داشت و در ایوان شرقی به جای دو ستونی كه نداریم دو تا اطاق كوچك جانبی وجود دارد كه پلان بنا را عوض می‌كند و آن را شبیه كاخ‌های پاسارگاد می‌كند.»
در فصل نخست كاوش در محوطه 34 تنگه بلاغی، هیات ایران و فرانسه موفق به كشف پایه ستونی گرد سیاه رنگ به شكل گل وارونه شد.
 این هیات احتمال می‌داد این پایه ستون‌ها متعلق به ایوان شرقی كوشك باشد اما با كشف پایه ستون‌های سیاه رنگ مكعب شكل مشخص شد در ایوان شرقی نیز از این پایه ستون استفاده نشده است.
به علت فعالیت نامعلوم بولدوزرها در این محوطه محل برخی پایه ستون‌ها تغییر كرده است و به همین دلیل هنوز مشخص نشده كه پایه ستون فصل گذشته به كدام بخش از كوشك تعلق دارد.
عطایی در این‌باره به میراث خبر گفت: «پایه ستون گرد سیاه رنگ ممكن است متعلق به بخش دیگری از كوشك و احتمالا متعلق به حال یا تالار مركزی باشد. ما امیدواریم در ادامه كاوش‌ها جای آن و یا پایه ستون‌هایی از آن نوع را پیدا كنیم.»
 وی در ادامه به میراث خبر افزود: «تا كنون سه نوع پایه ستون در محوطه 34 به دست آمده   كه عبارتند از پایه ستونی كه در ایوان غربی بوده و سیاه وسفید مكعبی شكل بودند. پایه ستون سیاه رنگ مكعبی كه در ایوان شرقی به كار رفته است. و پایه ستونی كه به شكل گل وارونه بدست آمده و احتمالا برای تالار مركزی بوده است.»
 از دیگر یافته‌های این فصل كاوش در محوطه 34 می‌توان از قطعات آجر به دست‌آمده یاد كرد كه بر خلاف آجرهای استاندارد دوره هخامنشی ابعاد 45 در 33 سانت دارند.
 عطایی در این‌باره به میراث خبر  گفت: «این نكته عجیبی است و نشان می‌دهد كه این آجرها برای دیوارهای كناری به كار نرفته و احتمالا با این آجرها كف كوشك را فرش كرده بودند.»
وی با توضیح دیگر یافته‌های باستان‌شناسی در این فصل گفت:‌ «كشف سكویی كه با سنگ‌های خشكه چین ساخته شده از دیگر یافته‌های این فصل است. این سكو نیز به قرینه سكوی غربی در مقابل ایوان شرقی ساخته شده و درست همانند ایوان غربی در راستای شمال شرقی جنوب غربی قرار گرفته است.
 عطایی گفت كه طول كوشك مستطتیل شكل بوده و هیات باستان‌شناسی هنوز در این بخش از كوشك به كف اصلی نرسیده است. احتمالا ارتفاع دیوار این بخش كه لودر آن را از بین نبرده یك و نیم متر است. و در حال حاضر حدود 80 سانت آن از زیر خاك بیرون آمده است.

لینکدونی

نویسندگان

نظرسنجی

  آیا شما به نتیجه انتخابات اعتقاد دارید ؟آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :