تبلیغات
كورش بزرگ - باستان‌شناسان به دنبال 29 مقر حكومتی هخامنشیان :

خداوند این كشور را از شر دشمن ، خشكسالی و دروغ محفوظ نگه دارد

پنجشنبه 10 اسفند 1385

باستان‌شناسان به دنبال 29 مقر حكومتی هخامنشیان :

نویسنده: REZA   طبقه بندی: تاریخی، 

كشف یكی از مراكز قدرت هخامنشیان در نورآباد ممسنی و یكی از  30 مركز ساخته شده توسط هخامنشیان، باستان‌شناسان را بر آن داشت مسیر تخت جمشید تا شوش را مورد بررسی و كاوش‌های باستان‌شناسی قرار دهند
ادامه خب  در ادامه مطلب

كشف یكی از مراكز قدرت هخامنشیان در نورآباد ممسنی و یكی از  30 مركز ساخته شده توسط هخامنشیان، باستان‌شناسان را بر آن داشت مسیر تخت جمشید تا شوش را مورد بررسی و كاوش‌های باستان‌شناسی قرار دهند.

«علیرضا عسگری»، سرپرست ایرانی هیات مشترك ایران و استرالیا در نورآباد ممسنی دراین‌باره به میراث خبر گفت: «در الواحی كه از دوره هخامنشی به جای مانده از 30 مركز حكومتی از این دوره باستانی سخن رفته است كه كاوش‌های باستان‌شناسی در نورآباد ممسنی باعث شد تا نخستین مركز حكومتی یافت شود.»
در تازه‌ترین كاوش‌های باستان‌شناسی كه به تازگی توسط هیات ایران و استرالیا انجام گرفته، محل حكومتی تازه‌ای از دوره هخامنشیان در نورآباد یافت شده است.
 در حفاری‌های باستان‌شناسی، هیات موفق شد چهار پایه ستون به سبك كاخ صد ستون تخت جمشید را از زیر خاك بیرون بیاورد كه به گفته هیات هنوز دو پایه ستون دیگر مانده است
عسگری دز این مورد  به میراث خبر گفت: «خوزستان خواستگاه سه تمدن بزرگ ایلامی، هخامنشی و ساسانیان بوده است. پدر كوروش كبیر، جزء آخرین شاه‌های دوره ایلامی بود كه در انشان زندگی می‌كرد. با این تفاصیل سلسله هخامنشیان باید در خوزستان صاحب مراكز حكومتی بیشتری نسبت به آن‌چه امروز شناخته شده است داشته باشند.»
وی افزود:«حكومت هخامنشیان از هند تا مصر ادامه داشته است و فیلسوفان بزرگی چون سقراط و افلاطون در زمان فرمانروایی هخامنشیان در جهان زندگی می‌كردند. بی‌تردید این دوره تاریخی مظاهر گسترده‌تری نسبت به آن‌چه امروز شناخته شده است دارد.»
 طی این فرضیات محور بزرگ تخت جمشید توسط هیات باستان‌شناسی ایران و استرالیا بررسی و كاوش می‌شود تا دیگر مقابر حكومتی هخامنشیان نیز شناسایی شود.
 هیات باستان‌شناسی امیدوار است این محور پس از شناسایی و كاوش به یكی از مهمترین محور‌های گردشگری كشور تبدیل شود.

لینکدونی

نویسندگان

نظرسنجی

  آیا شما به نتیجه انتخابات اعتقاد دارید ؟آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :