تبلیغات
كورش بزرگ - كوشك داریوش در تنگه بلاغی از زیر خاك بیرون می‌آید :

خداوند این كشور را از شر دشمن ، خشكسالی و دروغ محفوظ نگه دارد

شنبه 5 اسفند 1385

كوشك داریوش در تنگه بلاغی از زیر خاك بیرون می‌آید :

نویسنده: REZA   طبقه بندی: تاریخی، 


پایه ستون كشف شده در تنگه بلاغی
فصل تازه‌ای از كاوش‌های باستان‌شناسی به منظور بیرون‌ آوردن تمامی بخش‌های كوشك داریوش در تنگه بلاغی توسط هیات ایران و فرانسه آغاز شد.
برای خواندن ادامه خبر بر روی ادامه مطلب کلیک نمایید .

فصل تازه‌ای از كاوش‌های باستان‌شناسی به منظور بیرون‌ آوردن تمامی بخش‌های كوشك داریوش در تنگه بلاغی توسط هیات ایران و فرانسه آغاز شد.

"محمد تقی عطایی" دراین‌باره به میراث خبر گفت: «محوطه 34 كه كوشك یا همان كاخ كوچك داریوش درآن واقع شده یكی از استقرارهای مهم دوره هخامنشی در تنگه بلاغی است. بخشی از این كوشك بنا به دلایلی كه هنوز مشخص نیست با لودر تخریب شده و در طی نخستین فصل كاوش درآن ایوان به همرا بخشی از تالار مركزی این بنا از زیر خاك بیرون آمد. به همین دلیل تصمیم به انجام كاوش در یك فصل دیگر گرفته شد.»
 ایوان بدست آمده ستون‌دار بوده و هیات ایران و فرانسه در كاوش‌های سال گذشته چهار كف اصلی ستون‌ها را كه به عنوان پایه از آن‌ها استفاده می‌شده با رنگ‌های سیاه و سفید پیدا كردند.
  همچنین این هیات یك پایه ستون به همراه شالی آن را یافتند كه به صورت گل وارونه و درست شبیه به پایه ستون‌های تخت جمشید است.
 این پایه ستون متعلق به بخشی از كوشك است كه هنوز حفاری نشده است.
  تالارهای بدست‌آمده نشان می‌دهد كه این كوشك راهروهایی تودرتو داشته كه به بخش‌های دیگر بنا راه پیدا می‌كرده و آن بخش‌ها هنوز به درستی از زیر خاك بیرون نیامده است.
 عطایی به میراث خبر گفت: «با توجه به شواهد بدست‌آمده برای بیرون آوردن باقی‌مانده بنا برای فصل دیگری در محوطه 34 برنامه‌ریزی كردیم و با موافقت پژوهشكده باستان‌شناسی كاوش‌ها آغاز شده است.»
وی افزود: «با توجه به شواهد به دست‌آمده هیات ایران و فرانسه در این فصل كل نقشه كوشك هخامنشی را بدست می‌آورد كه دراین‌ صورت مطالعات باستان‌شناسی این هیات در تنگه بلاغی كافی است.»
 بر اساس یافته‌های فصل دوم از محوطه 34 و تاریخ گذاری آثار بدست‌آمده؛ و براساس سبك تراش پایه‌ ستون‌های بدست‌آمده از فصل دوم به احتمال زیاد این بنا متعلق به دوره اول حكومت شاهان هخامنشی و دوره داریوش اول است.
 هیات ایران و فرانسه تا كنون دو فصل كاوش را در تنگه بلاغی سپری كرده است و در این مدت به مطالعه روی آثار دوره هخامنشی در این تنگه باستانی پرداخته است. همچنین این هیات راه موسوم به راه شاهی را مطالعه كرده و مشخص كرده است كه این مسیر دیوار غرق شاهان هخامنشی هنگام بودن در تنگه بلاغی است.
 این هیات به سرپرستی محمد تقی عطایی از پژوهشكده باستان‌شناسی و رمی بوشارلا از موسسه شرق شناسی فرانسه هدایت می‌شود.

لینکدونی

نویسندگان

نظرسنجی

  آیا شما به نتیجه انتخابات اعتقاد دارید ؟آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :