تبلیغات
كورش بزرگ - سد هخامنشی دیده‌ گان در شمال پاسارگاد تخریب شد :

خداوند این كشور را از شر دشمن ، خشكسالی و دروغ محفوظ نگه دارد

شنبه 5 اسفند 1385

سد هخامنشی دیده‌ گان در شمال پاسارگاد تخریب شد :

نویسنده: REZA   طبقه بندی: تاریخی، 


بقایای سد دیده‌گان
سد هخامنشی دیده‌گان واقع در شمال پاسارگاد كه دو هزار و 500 سال پیش به منظور جلوگیری از سیلاب‌های منطقه احداث شده بود،در نتیجه فعالیت های خاكبرداری تخریب شد. این سد هخامنشی، یك سد خاكی با هسته رسی و پوسته سنگی است كه به اعتقاد كارشناسان نمونه آن تا كنون دیده نشده است.
برای خواندن ادامه خبر بر روی ادامه مطلب کلیک نمایید .

فعالیت ماشین‌آلات خاك‌برداری در نزدیكی یكی از شاخه‌های رودخانه سیوند، منجر به تخریب سد هخامنشی دیده‌گان در شمال پاسارگاد شد.

«محمد جعفر ملك‌زاده»، دبیر كمیسیون عالی سدسازی سازمان آب منطقه‌ای استان فارس با اعلام این خبر به میراث خبر گفت: «سد هخامنشی دیده‌گان كه اخیرا در حین بررسی منطقه شناسایی شد از نظر مهندسی بسیار ارزشمند است.»
 وی كه خود را كاشف سد می‌داند به میراث خبر گفت: «این سد هخامنشی، یك سد خاكی با هسته رسی و پوسته سنگی است كه می‌توان گفت در دنیا بی‌نظیر بوده و نمونه آن تا كنون دیده نشده است. اما فعالیت ماشین‌آلات خاكبرداری یك شركت خصوصی باعث تخریب بخش‌هایی از آن شده است.»
 طبق نوشته‌های مكتوب، «كلایس»، باستان‌شناس آمریكایی نیز در مطالعات خود و بررسی شمال پاسارگاد از وجود سدی از دوره هخامنشی در منطقه دیده‌گان یاد كرده بود اما این سد تا كنون در محافل علمی به درستی معرفی نشده و به همین دلیل به فراموشی سپرده شده بود.
 ملك زاده در مورد كاربری این سد كه بیشتر به یك آب‌بند بزرگ شباهت دارد گفت: « بررسی منطقه و محدوده سد نشان می دهد زمین‌های كشاورزی زیادی در اطراف وجود ندارد. به نظر می‌رسد تنها هدف احداث این سد كنترل سیلاب‌ها و ذخیره كردن آب بوده تا در صورت لزوم در مسیر رودخانه به آرامی رها شوند.»
 تخریب این سد باعث شده بخشی از مدارك باستان‌شناسی در مورد چگونگی تكنیك ساخت سد از بین برود اما به گفته ملكزاده باقی مانده آن همچنان قابل ارزش و مطالعه است.
 وی افزود: «در ساخت این سد از تخته سنگ‌ها مستحكم یك متر در یك متر استفاده شده كه هنوز معلوم نیست از كجا آورده شده است. سنگ‌ها بسیار بزرگ و یك‌پارچه است و جای تیشه روی آن دیده می‌شود.»
به گفته ملكزاده روی بخشی از سنگ‌ها سوراخ‌هایی دیده می‌شود كه احتمالا از این سوراخ‌ها الوار عبور داده می‌شده و با آن هم مسیر آب را می‌بستند و هم سد را كلاف كشی می‌كردند.
هم ‌اكنون بخشی از سد تخریب شده و سنگ‌ها نیز به اطراف پرتاب شده‌اند. این درحالی است كه شواهد نشان می دهد نیازی به فعالیت‌ بولدوزرها در منطقه نبوده است.
 در استان فارس هخامنشیان برای كنترل سیلاب‌ها سد‌ها متعددی زده‌اند كه از آن‌جمله می‌توان از  سد بزرگ داریوش در مرودشت یاد كرد.

لینکدونی

نویسندگان

نظرسنجی

  آیا شما به نتیجه انتخابات اعتقاد دارید ؟آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :