تبلیغات
كورش بزرگ - در سنگی بزرگ بنای معروف به آرامگاه كمبوجیه در پاسارگاد كشف شد :

خداوند این كشور را از شر دشمن ، خشكسالی و دروغ محفوظ نگه دارد


بنای منسوب به آرامگاه كمبوجیه در پاسارگاد
در سنگی بزرگی كه تا امروز زیر انبوهی از علف‌ها و اندكی خاك پنهان مانده بود توسط كشاروزان كشف شد. به اعتقاد باستان‌شناسان این در متعلق به بنایی است كه امروز به آن آرامگاه كمبوجیه یا زندان می‌گویند.
ادامه خبر در ادامه مطلب

 فعالیت‌های كشاورزی در 100 متری "تُل تخت" در پاسارگاد منجر به شناسایی و كشف "در سنگی" بزرگی شد. پژوهش‌های باستان‌شناسی اثبات می‌كند این در سنگی متعلق به آرمگاه كمبوجیه بوده و شواهد "در" حاكی از آن است كه آرامگاه كمبوجیه نیایشگاهی از دوره كوروش كبیر است.

 
«افشین یزدانی»، باستان‌شناس بنیاد پژوهشی پارسه ـ‌ پاسارگاد با اعلام این مطلب به میراث خبر گفت: «تخته سنگی كه از 5 قطعه سنگ شكسته تشكیل شده به ابعاد یك متر و 60 سانتی ‌متر، اسفند سال گذشته در حین فعالیت‌های كشاورزی در 100 متری تُل تخت پیدا شد و از آن زمان تا كنون مسكوت ماند تا مطالعات روی آن انجام شود. در همان زمان این قطعه سنگ به سرعت به پژوهشكده پاسارگاد منتقل و مطالعات باستان‌شناسی روی آن آغاز شد.»
 
  50 سال پیش مرحوم سامی،‌ باستان‌شناسی كه روی دوره هخامنشی كار می كرد، قطعه سنگ دیگری را كه شباهت زیادی به قطعه سنگ تازه كشف شده دارد در "تُل تخت" كشف می‌كند.
 
در همان زمان استروناخ، باستان‌شناس آمریكایی این قطعه سنگ را متعلق به بنای منسوب به مقبره كمبوجیه یا به قول محلی‌ها بنای زندان می‌داند و طرحی را به عنوان ورودی این بنای نیمه ویران روی كاغذ پیاده می‌كند.
 
بر اساس طرح استروناخ در ورودی مقبره كمبوجیه، از دو لنگه در سنگی كه هر لنگه 6 قاب مستطیل شكل دارد تشكیل شده است. همچنین در بالا و پایین هر 6 قاب، 3 عدد گل 12 پر كار شده است.
 
یزدانی در این مورد گفت: «همان‌طور كه استروناخ نیز در زمان طراحی "در" آن را مشكوك دانسته بود، باید گفت كه با كشف در سنگی جدید نظریه استروناخ اشتباه بوده است. با توجه به این نمونه، ورودی آنچه مقبره كمبوجیه خوانده می‌شود از دو لنگه در سنگی كه هر لنگه دو قاب مستطیل شكل به اندازه‌های 35 در 59 سانتی‌متر كه در بالا و پایین 3 عدد گل 12 پر دارد، تشكیل شده است.»
 
وی افزود: « در قسمت بالای این سنگ كه ورودی بنا را تشكیل می دهد، یك حاشیه تزئینی وجود دارد كه عناصر آن برای نخستین بار در هنر پاسارگاد دیده می‌شود. این عناصر شامل یك ردیف تزئین معروف به دوك و مهره است و در بالا ردیف دیگری به نام تزئین تخم مرغی شكل دارد. »
 
به گفته یزدانی، ویژگی‌های بازسازی ارائه شده توسط هیات باستان‌شناسی پارسه ـ پاسارگاد بیانگر آن است كه ارتفاع هر لنگه در 175 سانتی‌متر بوده است.
 
 آثار تزئینی از جمله ویژگی‌های هنر پاسارگاد است كه در هنر تخت‌جمشیده دیده نمی‌شود و به خوبی بیانگر ارتباط هنر پاسارگاد با مناطق غربی امپراطوری هخامنشی است.
 
این بازسازی نشان می‌دهد قطعه سنگ تازه یافت شده با توجه به شیوه ساخت، یك ورودی جایگزین به جای ورودی دوره اصلی است.
 
با توجه به آثار موجود روی بنای مقبره كمبوجیه و ارتفاع بازسازی شده، در بالا و پایین "در" فضاهایی به بلندی 4 سانتی‌متر به صورت خالی وجود داشته است كه امكان تهویه هوای اطاق بنا را به وجود می‌آورده است.
 
همچنین در بالای گوشه قطعات به دست‌آمده برشی دیده می‌شود كه به اعتقاد هیات باستان‌شناسی در بهبود تهویه هوای اطاق مثمر ثمر بوده است.
 
در نوشته‌های بیستون آمده است پس‌از مرگ كمبوجیه، "گئومات" با نامیدن نام "بردیا"، فرزند مقتول كوروش، قدرت دولت هخامنشی را به دست‌ می‌گیرد و اقدام به تخریب نیایشگاه‌ها یا به زبان باستانی "آی‌دانه‌های" هخامنشی می‌كند.
 
داریوش به صراحت در كتیبه بیستون بیان می‌كند كه پس‌از كشته شدن گئومات دروغی به دست وی اقدام به بازسازی نیایشگاه‌های تخریب شده می‌كند.
 
یزدانی می‌افزاید: «شواهد موجود در "در سنگی" به خوبی تایید كننده بازسازی ورودی بنا در زمانی پس از كوروش و تاریخ اولیه حكومت داریوش بزرگ است.»
 
وی با استناد به این موضوع و این‌كه نمونه بنای منسوب به آرامگاه كمبوجیه در نقش رستم توسط داریوش ساخته شده است ، به میراث خبر گفت: «از میان سه گزینه مطرح شده برای كاربری این بنا یعنی آرامگاه كمبوجیه، محل نگهداری اسناد دودمانی و آتشكده، با توجه به یافته‌های اخیر این بنا نیایشگاهی از دوره كوروش است.»
 
یزدانی اعلام كرد: «به زودی این نظریه كه اكنون برای هیات باستان‌شناسی پاسارگاد به اثبات رسیده به صورت مقاله‌ای به چاپ می رسد.»
 
به اعتقاد وی شكل و كاربری این بنا در زمان كوروش به اندازه‌ای مهم بوده كه داریوش نمونه مشابه آن را در نقش رستم می‌سازد كه امروز به آن كعبه زرتشت گفته می‌شود.
 
مقبره كمبوجیه كه امروز آن را به عنوان آتشكده‌ای از دوره كوروش كبیر معرفی می‌كنند، اثری منحصر به فرد محسوب می‌شود كه با نام بنای زندان در فهرست میراث جهانی به ثبت رسیده است.
 
 این بنا در مجموعه پاسارگاد و در مسیر كاخ‌های اختصاصی و بارعام با تُل تخت واقع شده است.

لینکدونی

نویسندگان

نظرسنجی

  آیا شما به نتیجه انتخابات اعتقاد دارید ؟آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :