تبلیغات
كورش بزرگ - عبور قطار از كنار نقش‌رستم، تخت‌جمشید را از فهرست میراث جهانی حذف می‌كند :

خداوند این كشور را از شر دشمن ، خشكسالی و دروغ محفوظ نگه دارد


نمایی از تخت جمشید

ایران را می کنند ویران به پا خیزید ای یاران
بابا به خدا خریت دیگه حدی داره آخه هرزگاهی ما باید شاهد یک شاهکار احمقانه از یکی از ادارات دولتی باشیم این روند تا بکی می خواد ادامه پیدا کنه خدا میدونه ای مردم ایران تو رو خدا از اون خواب زمستانی خودتون بیدار بشین و ببینین که دارن با هویت شما چه کار می کنند اگر جلوی این حماقت ها را نگریم فردا روز حتما می خوان پارسه را تخریب کنند و به جای اون  یه کوفت زهر ماری بزنن تمامی دولت های جهان همگی دارای یک هدف هستند و اون این که آثار خودشون به ثبت برسانند  ولی مسئولین احمق ما سعی در خارج کردن آثار ما از لیست جهانی دارند .
تخت جمشید، نخستین اثر ایرانی كه در فهرست آثار جهانی ثبت شد، اكنون به دلیل سیاست‌های غلط مسئولان در اجرای پروژه‌های عمرانی، با مشكل مواجه شده است. مسیر عبور خطوط راه‌آهن از كنار بنای باستانی نقش رستم،مشكل جدیدی برای یكی دیگر از آثار جهانی ایران ایجاد كرده است.
مشروح خبر در ادامه مطلب

عبور قطار از كنار نقش رستم نه‌تنها این اثر باستانی را از ثبت در فهرست میر اث جهانی محروم می كند بلكه موجب می شود تخت جمشید نیز  از فهرست میراث جهانی حذف و در فهرست میراث در خطر قرار گیرد.

 
چندی پیش خبر عبور قطار از كنار نقش‌رستم نگرانی های تازه‌ای را  برای آثار هخامنشی موجود در دشت مرودشت كه شهرتی جهانی دارند به وجود آورد. به گفته كارشناسان عبور قطار از كنار نقش رستم با مشكلات بسیاری برای این اثر و نیز تخت جمشید به همراه است.
 
هر چند تخت جمشید در گذشته بدون در نظر گرفتن نقش‌رستم، نقش رجب و شهر باستانی استخر در فهرست میراث جهانی به ثبت رسیده است، اما امروز بحث‌ منظر فرهنگی در یونسكو و دفتر میراث جهانی، باعث شده كارشناسان این مركز، تخت‌جمشید را همراه با آثار یاد شده در نظر گیرند و اكنون هر اتفاقی برای این آثار می‌تواند ثبت جهانی تخت جمشید را به خطر اندازد.
 
«مازیار كاظمی»، سرپرست مجموعه باستانی تخت‌جمشید در این‌باره به میراث خبر گفت: «طی برنامه‌ریزی مدونی كه از سال گذشته توسط بنیاد پژوهشی پارسه – پاسارگاد انجام شد قرار بود سه اثر باستانی نقش‌رستم، نقش رجب و شهر ساسانی استخر با الحاق به تخت‌جمشید در فهرست میراث جهانی به ثبت برسند كه پرونده این كار نیز در حال تهیه است. اما با عبور قطار از كنار نقش‌رستم، امكان ثبت این اثر در فهرست میراث جهانی مخدوش می‌شود.»
 
آنچه در عبور قطار از كنار نقش‌رستم باعث بروز مشكل شده‌، خاكریزی به ارتفاع 5 متر برای ریل گذاری در فاصله 300 متری نقش‌رستم است كه تمام منظر فرهنگی این اثر باستانی را از بین می‌برد. از سوی دیگر عبور قطار از این مسیر باعث لرزه‌های خفیف اما مداوم می شود كه برای نقش‌رستم زیان بار است.
 
تخت‌جمشید نخستین اثر ایرانی است كه در سال 1359 در فهرست میراث جهانی به ثبت رسید.
 
این اثر باستانی اكنون به علت عبور قطار از كنار نقش‌رستم كه در 3 كیلومتری تخت‌جمشید واقع شده‌ در خطر قرار گرفته است.
 
چندی پیش ساخت برجی عظیم در كنار میدان نقش‌جهان اصفهان نیز باعث بروز مشكلاتی برای این میدان ثبت جهانی شده بود كه با كاهش ارتفاع برج مشكل تا حدی برطرف شد. مسئولان دفتر میراث جهانی قصد داشتند تا در صورتكم نشدن ارتفاع برج‌جهان‌نما، میدان نقش‌جهان را در فهرست میراث در خطر قرار دهند.
 
زیرسازی برای ریل گذاری قطار كه اكنون از دو سو یعنی از سمت اصفهان تا روستای حاجی‌آباد و از سوی شیراز تا پل‌خان در مرودشت به پایان رسیده، بدون هماهنگی با سازمان میراث فرهنگی و گردشگری بوده و از سوی دیگر هنوز سازمان راه و ترابری به عنوان متولی ساخت خطوط قطار بین شهری نقشه‌های خطوط خود را برای نظارت و تایید سازمان میراث فرهنگی و گردشگری به كارشناسان این سازمان ارائه نكرده است.
 
به گفته كارشناسان، پایان یافتن خطوط قطار از دو سمت یاد شده نشان دهنده آن است كه مسئولان قطار بین‌شهری قصد دارند تا به هر نحوی كه شده از كنار نقش‌رستم عبور كنند.
 
كاظمی، با بیان این‌كه بخش فنی بنیاد پژوهشی پارسه - پاسارگاد راهكار مناسبی را برای عبور قطار دیده است افزود: «مناسب‌ترین راه‌هكار آن است كه قطار از كنار جاده ترانزیتی كه اكنون در فاصله مناسبی از نقش‌رستم واقع‌ شده بگذرد و برای این‌كار نیز باید به جای آن‌كه 5 متر خاك‌ریزی شود، خاكبرداری شده و قطار در ارتفاع پایین‌‌تر 5 متری زمین عبور كند.»
 
اجرای این طرح در صورتی است كه مسئولان قطار بین‌شهری و سازمان راه‌ و ترابری نقشه‌های خود را برای عبور قطار ارائه دهند كه هنوز این كار بر خلاف تاكید سازمان میراث فرهنگی مبنی بر ارئه نقشه‌ها انجام نشده است.
 
نقش‌رستم اثری باستانی متعلق به دوره ایلامی تا دوره اسلامی است كه آثار شاخصی از جمله مقبره خشایارشاه، داریوش كبیر، و نقش‌برجسته‌های ساسانی در آن دیده می‌شود. این آثار به علاوه آثار باستانی دیگر بر كوهی مقدس ساخته‌ شده‌اند كه هنوز نیز در میان مردم تقدس خود را حفظ كرده است.

لینکدونی

نویسندگان

نظرسنجی

  آیا شما به نتیجه انتخابات اعتقاد دارید ؟آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :