تبلیغات
كورش بزرگ - كاوش‌های باستان‌شناسی پاسارگاد پس از 40 سال از سر گرفته شد :

خداوند این كشور را از شر دشمن ، خشكسالی و دروغ محفوظ نگه دارد

تُل تخت در شمال پاسارگاد
اقدامی خوب از مسئولان همیشه در خواب میراث فرهنگی . ولی باز هم جای تقدیر و تشکر دارد از آن دسته از دوستانی که با چنین اقدامی فرهنگ کهن و پر افتخار ایران عزیز مورد کاوش قرار می دهند نتیجه و حاصل این کاوشها برای مردم امروز و نسل اینده مفید است تا همیشه آگاه باشند که در کشوری کهن با تاریخی پر از افراد بزرگ زندگی می کنند و دیگر شاهد آن نباشند که ترک و تازی ادعای حکومت بر سرزمین ایران را داشته باشند و ایران و زبان فارسی را زیر سوال ببرند به امید ایرانی آری از ترک و تازی زنده باد ایرانی آباد و آزاد.
 
40 سال پیش دیوید استروناخ آخرین باستان‌شناسی بود كه در مجموعه جهانی پاسارگاد به كاوش‌‌های باستان‌شناسی پرداخت. اكنون پس از گذشت این دوران هیات ایرانی و ایتالیایی كه پیش از این 3 فصل كاوش را در تنگه بلاغی به پایان برده‌اند، تُل‌تخت را برای از سرگیری كاوش‌های باستان‌شناسی در پاسارگاد انتخاب كرده‌اند.
برای خواندن ادامه خبر بر روی ادامه مطلب کلیک نمایید .

هیات مشترك ایران و ایتالیا پس از گذشت 40 سال از آخرین كاوش‌های باستان‌شناسی در پاسارگاد، كاوش در این محوطه میراث جهانی را آغاز كردند. قرار است تا تُل‌تخت در این فصل از كاوش‌های باستان‌شناسی پاسارگاد مورد حفاری قرار گیرد.

 
«علیرضا عسگری چاوردی»، سرپرست ایرانی هیات مشترك ایران و ایتالیا با اعلام این خبر افزود: «عمده دانسته‌های امروز از كاركرد تُل‌تخت پاسارگاد به كاوش‌های هیات باستان‌شناسی دانشگاه اندن به سرپرستی دیوید استروناخ در سال‌های 1340 تا 42 شمسی مربوط می‌شود. هیات باستان‌شناسی ایران و ایتالیا در نظر دارد تا با طرح پرسش‌های جدید كاوش‌های باستان‌شناسی این محوطه باستانی را در شمال مجموعه جهانی پاسارگاد از سرگیرد.»
 
وی به میراث خبر گفت: «از مهمترین پرسش‌هایی كه قرار است در این فصل از كاوش‌ باستان‌شناسی تُل‌تخت به آن پاسخ داده شود، شناخت دقیق دوره‌های سكونتی نظیر دوره‌های هخامنشی، سلوكی، حاكمان محلی فارس و دوره‌ اسلامی است. در این راستا طرح پرسش دیگری رهنمود كاوش‌های باستان‌شناسی می‌شود و آن این‌ است كه چرا در پاسارگاد فقط تُل‌تخت بیشترین سكونت دوره‌های مختلف را دربر دارد.»
 
استروناخ معتقد است كوروش هخامنشی تُل‌تخت را به عنوان بنایی تشریفاتی در شمال مجموعه كاخ‌های پاسارگاد بنیان نهاده و داریوش هخامنشی با ایجاد برج و بارو در این بنا آن را به یك دژ تبدیل كرده است.
 
تُل‌تخت در مسیر راه باستانی مناطق مركزی ایران با ناحیه فارس به عنوان نخستین ایستگاه در محل ورود به پارسه‌كده (ده پارسه یا همان پاسارگاد) و دره بلاغی بنا و بعدا در دوره سلوكی و حكومت محلی ناحیه فارس و دوره اسلامی مسكون شد.
 
عسگری با بیان این مطلب به میراث خبر گفت: «بر این اساس یكی از مهمترین پرسش‌های ما این است كه آیا واقعا تُل‌تخت ایستگاهی در مسیر راه باستانی مناطق مركزی ایران تا مجموعه پاسارگاد و دره بلاغی بوده است.»
 
وی افزود: «در صورت پاسخ درست به این پرسش‌ها، دیدگاه‌های نوینی در ارتباط با معبر (دروازه) تاریخی ناحیه فارس و گذرگاه باستانی دره بلاغی و سكونت در این محل مطرح می‌شود.»
 
نخستین فصل كاوش‌های باستان‌شناسی در مجموعه جهانی پاسارگاد پس از 40 سال توسط هیات ایرانی به سرپرستی علیرضا عسگری چاوردی از پژوهشكده باستان‌شناسی و بنیاد پژوهشی پارسه و پاسارگاد و پروفسور فرانچسكو كالیاری از دانشگاه بولونیای ایتالیا انجام می‌شود.
 
این هیات پیش از این با انجام سه‌ فصل كاوش در تنگه بلاغی موفق به كشف روستایی از دوره هخامنشی در این تنگه باستانی شدند.

لینکدونی

نویسندگان

نظرسنجی

  آیا شما به نتیجه انتخابات اعتقاد دارید ؟آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :