تبلیغات
كورش بزرگ - كف پوش دوره داریوش اول در تخت جمشید پیدا شد :

خداوند این كشور را از شر دشمن ، خشكسالی و دروغ محفوظ نگه دارد

پنجشنبه 30 شهریور 1385

كف پوش دوره داریوش اول در تخت جمشید پیدا شد :

نویسنده: REZA   طبقه بندی: تاریخی، 


محوطه باستانی تخت‌جمشید

كف پوش قرمز رنگ تالاری در تخت جمشید كه سالها پیش با تبدیل تالار به محل اداری زیر خاك پنهان شده بود با ساماندهی فضای سبز رو به روی محل اداری آشکار شد . كف پوش قرمز رنگ خزانه داریوش در تخت جمشید به دنبال ساماندهی فضای سبز روبه روی بخش اداری محوطه نمایان شد.
برای خواندن ادامه متن بر روی ادامه مطلب کلیک نمایید .

 این كف پوش قرمز رنگ تا كنون از دید باستان‌شناسانی كه در تخت‌جمشید کاوش کرده اند، پنهان مانده بود.

 
«محمدتقی‌عطایی»، باستان‌شناس محوطه و سایت موزه باستانی تخت‌جمشید با اعلام این خبر افزود: «كف پوش به دست‌آمده كه وسعت فعلی آن حدود 5 متر مربع است اصل و متعلق به دوره داریوش کبیر است. »
 
به گفته وی كشف این كف پوش نظریه "اشمیت" باستان شناس آلمانی را درباره حدود خزانه در دوره داریوش کبیر كه با حدس و گمان زده شده بود، تایید می كند.
 
شواهد باستان‌شناسی نشان می‌دهد به علت افزایش دارایی هخامنشیان در دوره خشایارشاه، خزانه داریوش توسط فرزندش به دو بخش شرقی و غربی تقسیم می‌شود.
 
 خشایار شاه در بخش غربی مكانی برای اسكان زنان دربار خود را می‌سازد و بخش شرقی با دو برابر وسعت دوباره به خزانه تبدیل می‌شود.
 
عطایی در ادامه به میراث خبر گفت: «در زمان "هرتسفلد" باستان شناس آمریكایی مكان اسكان زنان دربار به موزه و محل اداری تخت‌جمشید تبدیل و این موضوع باعث شد این كف پوش قرمز رنگ در همان زمان زیر خاك مدفون شود و تا امروز نیز زیر چمن ها پنهان بماند. اكنون شناسایی این كف پوش كمك می‌كند روی نظریه "اشمیت" مبنی بر این كه خزانه در دوره داریوش تا بخش‌های غربی حرمسرا ادامه داشته است، مطالعات بیشتری انجام و این نظریه با شواهد به دست‌آمده تایید شود.»
 
عطایی یادآور شد: «نمایان شدن كف پوش قرمز رنگ از دوره داریوش موضوع طرح پژوهشی جدیدی شده است كه به زودی تهیه و به پژوهشكده باستان‌شناسی فرستاده می‌شود. در صورت موافقت پژوهشكده با طرح كاوش‌های باستان‌شناسی روی كف دوره داریوش در تخت‌جمشید آغاز می‌شود.»
 
پیش از این نیز بقایای كف پوش قرمز‌ رنگ از دوره داریوش در بخش‌های دیگر خزانه نیز پیدا شده بود اما كف پوش تازه نمایان شده می‌تواند حدود خزانه را در دوره داریوش نشان دهد.
 
خشایارشاه پس از تبدیل خزانه به حرم‌سرا از كف پوش سفیدرنگ و برای خزانه نیز از همان كف قرمزرنگ استفاده می‌كند. اما كف تازه نمایان شده متعلق به دوره داریوش است.
 
تخت‌جمشید مهمترین سایت موزه و محوطه باستانی كشور است كه در استان فارس واقع شده و در فهرست میراث جهانی به ثبت رسیده است.

ساخت این مجموعه باستانی بزرگ به فرمان داریوش كبیر در سال 518 پیش از میلاد آغاز می‌شود و در حالی كه همچنان در حال گسترش و ساخت و ساز بوده در سال 313 پیش از میلاد در زمان داریوش سوم با حمله اسكندر مقدونی به آتش كشیده می‌شود.

لینکدونی

نویسندگان

نظرسنجی

  آیا شما به نتیجه انتخابات اعتقاد دارید ؟آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :