تبلیغات
كورش بزرگ - پتروشیمی حریم جهانی بیستون را شكست :

خداوند این كشور را از شر دشمن ، خشكسالی و دروغ محفوظ نگه دارد

سه شنبه 24 مرداد 1385

پتروشیمی حریم جهانی بیستون را شكست :

نویسنده: REZA   طبقه بندی: تاریخی، 

یک بار دیگر ایرانیان دست به کار اشتباهی زدند که جنایت بزرگی است چون تخریب یک بنای تاریخی و یا حتی کمک به تخریب یک بنا جنایتی هولناک می باشد که نه به یک نفر یا یک طیف خاص جامعه بلکه به تمامی ایرانیان لطمه می زند  چرا نباید مسئولان میراث فرهنگی به فکر باشند .
نمایی از كتیبه بیستون
شركت پتروشیمی پلیمر با حفر چند حلقه چاه آب حریم جهانی بیستون را پس از گذشت یك ماه از ثبت جهانی آن شكست. مسئولان این شركت ادعا می‌كنند كه هیچ توافقی بین آنها وسازمان میراث فرهنگی و گردشگری برای توقف فعالیت‌هایشان انجام نشده است.........
برای خواندن ادامه خبر بر روی ادامه مطلب كلیك نمایید .

 شركت پتروشیمی پلیمر كرمانشاه  در حال حفر چند چاه  برای رساندن آب روستای گامسیاب  به كارخانه‌‌ای هستند كه در حریم كتیبه بیستون قرار دارد.به این ترتیب یك ماه پس از ثبت جهانی بیستون حریم آن به رغم همه قول و قرارها شكسته شد.

 
"سیروس سمیعی"، مدیر برنامه‌ریزی شركت پلیمر كرمانشاه در این باره به میراث خبر  گفت:‌« شركت پتروشیمی تولید پلی‌اتیلن هیچ‌گاه فعالیتش را برای ثبت جهانی بیستون متوقف نكرده است.»
 پیش‌تر طه هاشمی درگفتگو با رسانه‌ها اعلام كرده بود كه فعالیت این شركت متوقف شده است وحق فعالیت در دشت بیستون را ندارد. اما سمیعی  تاكید كرد كه تنها شفاهی از ما خواسته شده است كه فعالیت را متوقف كنیم اما هیچ منبعی رسمی  این درخواست را اعلام نكرده است.»
سمیعی گفت:‌«هیچ نامه رسمی به شركت ابلاغ نشده است و حتی  مدیر سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان كرمانشاه  تاكید كرد كه این شركت یك پروژه ملی است و حتما باید ساخته شود. رونوشت  نامه او هم الان موجود است.»
 
وی گفت: «تاكنون 2 میلیارد تومان تنها برای برداشت خاك در این محدوده صرف شده است اگر سازمان میراث فرهنگی و گردشگری این محدوده را حریم بیستون می‌دانست چرا دوسال پیش از ما نخواست تامكان دیگری را برای ساخت این كارخانه انتخاب كنیم. چه كسی باید پاسخگوی هزینه گزاف  200 میلیارد تومانی  كه در این دشت صرف شده است باشد.»
 
 
مسئولان شركت پتروشمی پلیمر می‌گویند  مجوز سازمان محیط زیست را برای فعالیت‌هایشان دارد و هیچ مشكلی را برای كتیبه بوجود نمی‌‌آورند: «ما برای اینكه بتوانیم وام فاینانس را از بانك آلمانی بگیریم مجوز محیط‌زیست را برای آن‌ها ترجمه كردیم و  فرستادیم. حتی وضعیت آثار تاریخی را تا 30 كیلومتری برای این بانك مشخص كردیم. این كارخانه  تنها پروژه غرب كشور است كه فاینانس آن عملی شده است.»
 
 
سمیعی  تاكید كرد :‌«شركت پتروشیمی یك پروژه ملی است و تنها در صورتی فعالیت آن متوقف می‌شود كه وزارت نفت  از طرف دولت دستور دهد.»
او در پایان  گفت: «پتروشیمی یك پروژه ملی است كه  مزاحمتی برای آثار باستانی ندارد.»

لینکدونی

نویسندگان

نظرسنجی

  آیا شما به نتیجه انتخابات اعتقاد دارید ؟آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :