تبلیغات
كورش بزرگ - زندان و مقبره کوروش در پاسارگاد جاودانه شدند :

خداوند این كشور را از شر دشمن ، خشكسالی و دروغ محفوظ نگه دارد

پنجشنبه 1 تیر 1385

زندان و مقبره کوروش در پاسارگاد جاودانه شدند :

نویسنده: REZA   طبقه بندی: تاریخی، 

با سلام خدمت همه دوستان خوبم كه همیشه یار یاور من بودن دوستان من معذرت خواهی من بابت كم بروز کردن وب لاگ بپزرید دوستان مدتی هست كه من مشغول انجام كاری هستم و کم تر میتونم به وب لاگ برسم امروز هم با خبر خوبی اومدم که میشه اینجور نتیجه گرفت که اقدامات جدید میراث فرهنگی اینو نشون می ده که کم کم دران از خواب زمستانی بلند میشن به امید روزی که ما ارزش آثار تاریخی خود را بدونیم .

 

نقشه‌برداری و عکس‌برداری لیزری از دو بنای زندان و مقبره کوروش در پاسارگاد، این دو اثر منحصر به فرد جهانی را برای همیشه جاودانه کرده است.

 

برای خواندن ادامه خبر بر روی ادامه مطلب کلیک نمایید

پایگاه پژوهشی پارسه و پاسارگاد‌ با همکاری شرکت رصد ایران و جمعی از باستان شناسان و پژوهشگران داخلی و خارجی، دو اثر منحصر به فرد زندان و مقبره کوروش در پاسارگاد را مورد عکس برداری و نقشه‌برداری دقیق سه بعدی قرار دادند تا این دو اثر برای همیشه جادوانه بمانند.

 
دکتر «شهریار عدل»، باستان شناس و کارشناس عالی ایران در یونسکو، دراین‌باره به میراث خبر گفت: «همزمان با برگزاری نشست تخصصی منظر فرهنگی در تخت جمشید، برنامه‌ای با هدایت دکتر علی موسوی از دانشگاه برکلی آمریکا و تنی چند از باستان شناسان ایرانی و خارجی که در تخت جمشید و پاسارگاد کار کرده‌اند از قبیل دکتر استروناخ و دکتر هوف، در چهارچوب پژوهش‌های بنیاد پارسه و پاسارگاد، روی بنای موسوم به زندان در محوطه باستانی و میراث جهانی پاسارگاد انجام شد که طی آن از این اثر منحصر به فرد به طور دقیق نقشه‌برداری و عکس‌برداری لیزری صورت گرفت.»
 
به گفته وی بنای موسوم به زندان، اثری مشابه کعبه زرتشت در نقش رستم است که از سه طرف دیواره آن فروریخته و تنها یک دیوار آن پابرجا مانده است.
 
 این بنا طی سالیان گذشته در آستانه فروریختن بود که با نصب داربست‌هایی در پشت دیوار باقی مانده، از فروریختن آن جلوگیری به عمل آمد. اما این داربست‌ها چهره زیبایی در بنا ایجاد نکرده‌اند و تنها از سر اجبار کارگذاشه شده‌اند.
 
عدل گفت: «برای آنکه این بنای زندان مورد استحکام بخشی قرار گیرد قرار شد تا در محل، سنگ‌های به کار رفته در آن از هم جدا و پس از استحکام بخشی دوباره چیده شوند. این کار از نظر باستان شناسی و مرمت بسیار عالی و کامل به نظر می‌رسد اما نمی‌توان منکر آن شد که امکان دارد طی این عملیات، آسیبی نیز به بنای زندان وارد شود. به همین دلیل با همکاری شرکت رصد ایران و به طور رایگان،‌ عکس‌برداری لیزری و نقشه‌برداری این بنای منحصر به فرد آغاز شد.»
 
وی در توضیح شیوه عکس‌برداری و نقشه‌برداری لیزری به میراث خبر گفت: «در این روش از پیشرفته‌ترین دستگاه اسکنر عکاسی دکتر ریگل اتریشی استفاده شده است. این دستگاه با اسکن کردن اثر ابر نقطه‌ای را به وجود می‌آورد و هم‌زمان عکس هم می‌گیرد. سپس عکس گرفته شده روی ابرنقطه‌ها قرار می‌گیرد و به این ترتیب نه تنها کل زوایای اثر به درستی دیده می‌شود که جزئییات آن را هم می‌توان دید.»
 
به وسیله این سیستم، می‌توان اثر را به طور سه بعدی دید و آن را داخل کامپیوتر به هر طرفی چرخاند. همچنین از آنجا که برای این کار از دقت یک میلیمتر استفاده شده، تمام جزئییان اثر نیز ثبت شده است.
 
عدل درباه نقشه‌برداری و عکس‌برداری لیزری از مقبره کوروش گفت: «از آنجا که بنای مقبره کوروش که مهمترین اثر پاسارگاد محسوب می‌شود در دست تعمیر است، تصمیم گرفته شد از این اثر نیز به طور رایگان عکسبردرای لیزری و نقشه سه بعدی تهیه شود تا هم جاودانه باقی بماند و هم این‌که در تعمیرات این اثر جهانی مورد استفاده قرار گیرد.
 

محوطه باستانی پاسارگاد اثری منحصر به فرد است که در فهرست میراث جهانی به ثبت رسیده است. این محوطه باستانی روزگاری محل فرمانروایی کوروش کبیر نخستین پادشاه هخامنشی بوده است که امروز نیز مقبره وی در همان محل برپا است.

لینکدونی

نویسندگان

نظرسنجی

  آیا شما به نتیجه انتخابات اعتقاد دارید ؟آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :