تبلیغات
كورش بزرگ - گورستانی سه هزارساله در میناب کشف شد :

خداوند این كشور را از شر دشمن ، خشكسالی و دروغ محفوظ نگه دارد

یکشنبه 10 اردیبهشت 1385

گورستانی سه هزارساله در میناب کشف شد :

نویسنده: REZA   طبقه بندی: تاریخی، 

یك گورستان متعلق به هزاره نخست پیش از میلاد در تازه‌ترین‌ بررسی‌‌های باستان‌شناسان در میناب كشف شد. حفاریهای غیرمجاز در این گورستان سه هزارساله به تخریب بسیاری از گورها و غارت آثار و اشیای آنها منجر شده است.

افسوس که همیشه معموران میراث فرهنگی در خواب بسر می برند و همیشه حفاران غیر مجاز یک قدم جلوتر هستن .Smiley  برای خواندن ادامه خبر روی ادامه مطلب کلیک نمایید .

یك گورستان متعلق به هزاره نخست پیش از میلاد در تازه‌ترین‌ بررسی‌‌های باستان‌شناسان در میناب كشف شد. در این گورستان تمامی اجساد به صورت افقی روی یك سطح صخره‌ای قرار گرفته‌اند.

باستان‌شناسان قرارگیری اجساد روی صخره‌ها را با توجه به وجود تپه‌های خاكی بسیار زیاد در این منطقه ، دلیل مقدس بودن خاك می‌دانند. بسیاری از این گورها توسط حفاران غیرمجاز تخریب شده است.

 
"سیامك سرلك"، باستان‌شناس و سرپرست هیات بررسی میناب و رودان در این مورد به میراث خبر گفت: « بررسی و شناسایی‌های این فصل منجر به كشف یك گورستان تاریخی بالغ بر 100 هكتار شد.  گورهای این گورستان از نوع چهارچینه سنگی است و نحوه تدفین به این صورت بوده که اجساد را داخل یك سطح صخره‌ای قرار می‌دادند و زمانی كه تدفین تمام می شد روی گور را با یك تخته سنگ می‌پوشاندند و بعد روی آن پشته‌ای از لاشه سنگ درست می‌كردند. گورها تپه ای شكل می‌شد كه به این نوع گورها  "گورتپه" گفته می‌شود.»
 
وی افزود: «در این دوره مرده‌ها را در دل خاك تدفین نكرده‌اند و این یكی از ویژگی‌های منحصربه فرد این گورستان‌هاست. یعنی با ساخت یك سازه سنگی مرده را داخل آن قرار می‌دادند. منطقه پیرامون این گورستان‌ها زمینی شنی و رسی است و اهالی به راحتی می‌توانستند مرده را در دل خاك دفن كنند. شاید دلیل دفن در صخره، مقدس بودن خاك بوده و آن‌ها نمی‌خواستند خاك را آلوده كنند.»
 
به گفته سرلك نوع تدفین این گورستان‌ها با توجه به حفاری‌های غیرمجاز گورستان و فرم گورها درازكش است. آن‌ها به همراه مرده اشیا را دفن می‌كردند و بالای سر مردگان می‌گذاشتند. البته كاوش باستان‌شناسی در این محدوده انجام نشده است تا نشان‌دهنده چنین نتیجه ای باشد. اما حفاران به تجربه دریافته‌اند كه اشیا باید در بالای سر اجساد قرار داشته‌ باشد زیرا سوراخ‌ها وحفره‌های  ایجاد شده در بالای گورها به قصد حفاری غیرمجاز ،موید این ادعاست. حفر تنها یك حفره در بالای گورها باعث شده تا اسكلتها سالم باقی بماند.»
 
وی گفت: « فرم گورها افقی است و با توجه به عرض كم و طول زیاد گورها نمی‌توانست تدفین به صورت جنینی انجام شده باشد. گورها جهت خاصی ندارند و در سمت های مختلف قرار گرفته‌اند. هنوز علت این كار معلوم نیست اما باستان‌شناسان قدیمی معتقدند در این دوره افراد به سمت خورشید دفن می‌‌شده‌اند و جهت تدفین بستگی به زوایه تابش خورشید داشته است.»
 
تدفین در دل صخره از دوره هخامنشی تا ساسانیان رواج داشت. در دوره اشكانی نیز تدفین در دل تابوت یا گور دخمه انجام می‌شد.
 
 بررسی‌های باستان‌شناسی شهر میناب با هدف شناسایی و تهیه نقشه باستان‌شناسی این شهر انجام می‌شود.
 دشت میناب یكی از بزرگترین دشت‌های استان هرمزگان است كه محوطه باستانی بسیار زیادی را در خود جای داده است. این محوطه بیش از صد هزار سال عمر دارد و انسان‌ها در دوره‌های باستانی و تاریخی متعددی روی این دشت زندگی كرده‌اند.  

لینکدونی

نویسندگان

نظرسنجی

  آیا شما به نتیجه انتخابات اعتقاد دارید ؟آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :