تبلیغات
كورش بزرگ - موانع ثبت "بیستون" در فهرست جهانی برطرف شد :

خداوند این كشور را از شر دشمن ، خشكسالی و دروغ محفوظ نگه دارد

چهارشنبه 17 اسفند 1384

موانع ثبت "بیستون" در فهرست جهانی برطرف شد :

نویسنده: REZA   طبقه بندی: تاریخی، 

ایران به یونسکو اطمینان داد که دیگر هیچ خطری بیستون را برای ثبت جهانی تهدید نمی کند و همه موارد درخواستی این سازمان رعایت می شود. به این ترتیب ثبت بیستون در دستور کار اجلاس لیتوانی قرار می گیرد.آلودگی شركت پتروشیمی پیش از این نگرانی هایی را برای ثبت بیستون ایجاد کرده بود.

رئیس پژوهشگاه سازمان میراث فرهنگی و گردشگری كشور در پاسخ به نامه شورای بین المللی حفظ بناهای تاریخی مبنی بر لزوم حفظ عرصه و حریم بیستون برای ثبت در فهرست جهانی ، اطمینان داد تمام موارد خواسته‌شده برای ثبت جهانی یبیستون  رعایت می‌شود.
 دراین نامه تصریح شده‌است فعالیت هیچ ‌شركتی در این محدوده گسترش نمی‌یابد و بسیاری‌ از شركت‌های واقع در این محدوده در طولانی مدت حذف و این مكان به سایت گردشگری تبدیل می‌شود.
 یونسكو پیشتر خواستار مشخص شدن وضعیت ساخت و سازهای پیرامون بیستون به ویژه فعالیت پتروشیمی تولید "اوره و آمونیاك" و اثر آن بر بیستون شده بود تا بتوان نسبت به ثبت جهانی بیستون به عنوان یك اثر فراملی اقدام کرد .
 "طه‌هاشمی"، رئیس پژوهشگاه سازمان میراث فرهنگی و گردشگری دراین باره به میراث خبر گفت: «در پاسخ به نامه یونسكو اعلام شد هیچ خطری ثبت جهانی یونسكو را تهدید نمی‌كند. جلسه‌های بسیاری با مسئولان استانی و شهری كرمانشاه برگزار و مقرر شد کارخانه‌های مستقر در حریم و عرصه این اثر باستانی، گسترش پیدا نكند و با انتقال آن ها به مکانی دیگر این منطقه به سایت گردشگری تبدیل شود.»
 وی تاکید کرد: «كارخانه پتروشیمی تولید اوره و آمونیاك كه سال‌ها پیش در این محدوده ساخته‌شده‌است، گسترش نمی‌یابد . مسئولان این كارخانه نیز موظف شده اند رنگ سقف این كارخانه را تغییر دهند و رنگی متناسب با محیط پیرامون انتخاب كنند.»
 به گفته هاشمی ، مسئولان این كارخانه همچنین موظف شده اند با غرس چند اصله درخت یك فیلتر سبز برای جلوگیری از آلودگی‌های محیط‌زیست ایجاد كند. مدیریت كارخانه همچنین موظف به دفع اصولی فاضلاب انسانی شده و باید تمیدات لازم را برای جلوگیری از آلودگی محیط‌ زیست انجام دهد.
 هاشمی افزود: «تمامی مسئولان شهری و استانی كرمانشاه و سازمان میراث فرهنگی و گردشگری تلاش خود را به كار گرفته‌اند تا بیستون در اجلاس جهانی یونسکو در لیتوانی که مارس 2006 برگزار می شود، به عنوان هشتمین اثر جهانی ایران به ثبت جهانی برسد.»
 رئیس پژوهشگاه سازمان میراث فرهنگی و گردشگری كشور همچنین گفت: «در صورتی كه بررسی‌های كارشناسان سازمان میراث فرهنگی و گردشگری نشان دهد جاده كمربندی بیستون از حریم یا عرصه این اثر ارزشمند و از روی آثار می‌گذرد، اجازه احداث جاده داده نمی‌شود.»
 "اسدالله بیرانوند"، مدیر میراث فرهنگی و گردشگری استان كرمانشاه نیز در این مورد به میراث خبر گفت: «یكی از نگرانی‌های موجود برای ثبت جهانی بیستون، گسترش شهرك بیستون بود. اما در گفت و گو با مسئولان استانی قرار شد شهر بیستون در محدوده فعلی باقی‌ بماند و بیش از این توسعه پیدا نكند و سرریز جمعیتی آن به شهرك "بل‌وردی" منتقل شود.»
 وی گفت: «تمامی كارخانه‌های موجود در این محدوده از جمله كارخانه قند و شكر در طولانی مدت حذف و این منطقه به منطقه گردشگری تبدیل می‌شود.»
 بیستون پس از گنبد سلطانیه، هشتمین اثر پیشنهادی ایران برای ثبت در فهرست آثار جهانی یونسكو است. گنبد سلطانیه سال گذشته میلادی در اجلاس آفریقای جنوبی یونسكو، در فهرست آثار جهانی قرار گرفت.

لینکدونی

نویسندگان

نظرسنجی

  آیا شما به نتیجه انتخابات اعتقاد دارید ؟آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :