تبلیغات
كورش بزرگ - کشف محوطه های استقراری هخامنشی در کوهپایه های مرودشت :

خداوند این كشور را از شر دشمن ، خشكسالی و دروغ محفوظ نگه دارد

سه شنبه 16 اسفند 1384

کشف محوطه های استقراری هخامنشی در کوهپایه های مرودشت :

نویسنده: REZA   طبقه بندی: تاریخی، 

بازنگری هیات مشترک فرانسه و ایران در منطقه باستانی مرودشت فارس مکان چند محوطه استقراری از دوره هخامنشی را فاش کرد.

محوطه های استقراری تازه ای از دوره هخامنشی در کوهپایه های مرودشت فارس و در دومین فصل از عملیات بررسی و شناسایی محوطه های هخامنشی این منطقه باستانی به دست آمد.
به دلیل قرار گرفتن تخت جمشید در مرودشت فارس، این منطقه یکی از مهمترین مراکز استقرارگاه های هخامنشی در ایران محسوب می شود که بیشتر آن ها را خانه های روستایی تشکیل می دهند.
عملیات بررسی و شناسایی مرودشت نخستین بار چهل سال پیش توسط باستان شناسانی چون "سام نر" و "تیلیا" انجام گرفته است. هم اکنون تیمی متشکل از باستان شناسان فرانسوی و ایرانی عهده دار بازنگری این منطقه باستانی هستند.
«محمد فیض خواه»، سرپرست ایرانی تیم مشترک ایران و فرانسه در مرودشت در مورد یافته های باستان شناسی از بررسی و شناسایی این منطقه گفت: «"سام نر" و "تیلیا" هر کدام به طور جداگانه به بررسی و شناسایی مرودشت پرداخته اند، اما هدف آن ها شناسایی تمامی محوطه های باستانی این منطقه بوده است و از آنجا که عمده فعالیت آن ها در دشت بوده کوهپایه ها را از قلم انداخته اند. تازه ترین بررسی ها در کوهپایه های مرودشت توسط تیم ایران و فرانسه منجر به شناسایی تعداد محدودی محوطه های استقراری از دوره هخامنشی شد که در گزارش این دو باستان شناس اشاره ای به آن ها نشده است.»
وی در ادامه گفت: «عمده فعالیت تیم ایران و فرانسه روی شناسایی محوطه های هخامنشی و هزاره اول پیش از میلاد در مرودشت است و به همین دلیل کشف چند محوطه استقراری دیگر از دوره هخامنشی برای هیات از اهمیت زیادی برخوردار است.»
از جمله مهمترین پرسش های باستان شناسی در مورد دوره هخامنشی شیوه های زندگی شهری و روستایی این دوره است که هم اکنون اطلاعات اندکی از این دوره وجود دارد.
فیض خواه در مورد محوطه های استقراری کشف شده در کوهپایه های مرودشت گفت: «اکثر این محوطه ها استقرارگاه های شبانی و روستایی هستند که در شیب دامنه ها ساخته شده اند.
حفاری های باستان شناسی در این محوطه ها می تواند اطلاعات مفیدی از زندگی مردم عادی دوره هخامنشی در اختیار باستان شناسان قرار دهد.»
فیض خواه در مورد یکی از محوطه های شناسایی شده گفت: «در بررسی و شناسایی اطراف رودخانه های دشت "بندی" از دوره های احتمالا ایلامی پیدا کردیم که کار سد های کوچک را برای آبگیری انجام می داده است. این بند در طول زمان خراب و در دوره هخامنشی، مکان استقراری روی آن ساخته شده بود.»
یافته های باستان شناسی از فصل دوم بررسی و شناسی در مرودشت باستان شناسان را بر آن داشته تا فصل سوم این عملیات را در بهار سال 85 به انجام برسانند.
هم اکنون بخش های مختلفی از منطقه باستانی مرودشت توسط متخصصین ژئوفیزیک مورد مغناطیس سنجی قرار گرفته است.

لینکدونی

نویسندگان

نظرسنجی

  آیا شما به نتیجه انتخابات اعتقاد دارید ؟آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :