تبلیغات
كورش بزرگ - خاستگاه تمدن هخامنشی در همایش بولونیا بررسی می شود :

خداوند این كشور را از شر دشمن ، خشكسالی و دروغ محفوظ نگه دارد

پنجشنبه 11 اسفند 1384

خاستگاه تمدن هخامنشی در همایش بولونیا بررسی می شود :

نویسنده: REZA   طبقه بندی: تاریخی، 

مرد شیر نما در كاخ آپادانا/ تخت جمشید
همایش حکومت هخامنشیان در فارس و تحولات این استان پس از انقراض هخامنشیان تا اوایل دوره ساسانی به دعوت دانشگاه بولونیا از فردا در شهر بولونیای ایتالیا با حضور باستان شناسان برگزار می شود.

دانشگاه بولونیای ایتالیا با همکاری پژوهشکده باستان شناسی و سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، همایش حکومت هخامنشیان در منطقه فارس و تحولات این منطقه پس از هخامنشیان تا اوایل دوره ساسانی را از دوازدهم اسفند_ فردا_ در شهر بولونیای ایتالیا برگزار می کند.
«علیرضا عسگری»، باستان شناس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان فارس که از سوی دانشگاه بولونیا برای سخنرانی دعوت شده است در این مورد به میراث خبر گفت: «این همایش در راستای پروژه مشترک پژوهشکده باستان شناسی و موسسات باستان شناسی ایتالیا برگزار می شود و هدف آن ارائه مقالاتی در مورد بررسی های باستان شناسی سال های 1372 تا 1377 در جنوب استان فارس است که تحولات اجتماعی، اقتصادی و سیاسی منطقه فارس را پس از انقراض سلسله هخامنشیان در بر می گیرد.»
وی در ادامه گفت: «از جمله موضوعاتی که در این همایش مورد بررسی قرار می گیرد، استان فارس به عنوان خاستگاه تمدن ایران است که پس از هخامنشیان نیز بار دیگر این امر در دوره ساسانی تحقق می یابد. پیش از این تصور می شد تسلط اسکندر مقدونی در این استان و براندازی سلسله هخامنشی سبب شده جامعه آن دوران دچار دگرگونی های متعدد سیاسی و حکومتی شود، اما شکل گیری حکومت های مردمی در این استان که در نهایت منجر به شکل گیری سلسله ساسانی می شود، نشانگر دنباله روی مردم این منطقه از دستاوردهای هخامنشیان است.»
به گفته وی استان فارس پس از به قدرت رسیدن ساسانیان خاستگاه ایدوئولوژیک این حکومت می شود و تمامی تحولات سیاسی، اقتصادی و اجتماعی آن دوران نیز از همین نقطه آغاز می شود. به همین دلیل استان فارس به عنوان خاستگاه دو تمدن بزرگ ایران از اهمیت خاصی برخوردار است.
در این همایش که از دوازدهم اسفند امسال در دانشگاه بولونیای ایتالیا برگزار می شود تحولات اجتماعی پس از هخامنشیان در بخش جنوبی استان فارس با نگاهی به بررسی های باستان شناسی محوطه های فارس جنوبی مورد بحث و تحلیل قرار می گیرد.
استان فارس به لحاظ باستانی از اهمیت خاصی برخوردار است و دو حکومت هخامنشیان و ساسانیان که در این منطقه امپراطوری های بزرگ ایران را پدید آوردند بر اهمیت باستانی این استان افزوده است.


لینکدونی

نویسندگان

نظرسنجی

  آیا شما به نتیجه انتخابات اعتقاد دارید ؟آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :