تبلیغات
كورش بزرگ - هنر فرماندهی كورش توجه تاریخ‌شناسان غربی را جلب كرد :

خداوند این كشور را از شر دشمن ، خشكسالی و دروغ محفوظ نگه دارد

دوشنبه 8 اسفند 1384

هنر فرماندهی كورش توجه تاریخ‌شناسان غربی را جلب كرد :

نویسنده: REZA   طبقه بندی: تاریخی، 

انتشارات ترومن تالی آمریكا اردیبهشت 85 كتابی درباره هنر فرماندهی و رزم‌آرایی كورش بنیان‌گذار امپراطوری هخامنشی به انگلیسی منتشر می‌كند.

گروه بین الملل_سپیده جدیری: انتشارات "ترومن تالی" آمریكا دوم ماه مه 2006 (اردیبهشت ماه 1385) كتابی را درباره هنر فرماندهی و رزم آرایی كورش بنیان گذار امپراطوری هخامنشی به زبان انگلیسی منتشر می‌كند.
این كتاب 320 صفحه ای كه "كورش گزنفون: هنر فرماندهی و رزم آرایی" نام دارد حاصل پژوهش های "لاری هدریك"، تاریخ شناس آمریكایی در یادداشت های "گزنفون" جنگجو و مورخ یونانیِ قرن چهارم پیش از میلاد مسیح درباره زندگی كورش است.
هدریك بخش مربوط به اصول فرماندهی كورش را از یادداشت های گزنفون استخراج كرده و آن را در كتاب جامعی گردآوری و ویرایش كرده است.
گزنفون (430-355 پیش از میلاد مسیح) افسانه ای فلسفی-سیاسی به نام Cyropaedia را به رشته تحریر درآورده كه در بخش عمده ای از آن به آغاز امپراطوری ایرانیان و شیوه های موفقیت آمیزی كه كورش، بنیان گذار این امپراطوری در سلطنت خود در پیش گرفته بود، پرداخته است. جالب این كه در این افسانه برخی حقایق تاریخی فدای اهداف اخلاقی مشخصی كه گزنفون دنبال می كند، شده است. به عنوان نمونه مرگ كورش در این اثر در بستر و در آرامش كامل اتفاق می افتد، حال آن كه به گفته "هرودوت" تاریخ شناس یونانی، این مرگ در نبرد با "ماساژت ها" روی می دهد.
كتاب كورش گزنفون: هنر فرماندهی و رزم آرایی، كورش را یكی از بزرگترین كشورگشایان جهان می داند كه امپراطوری هخامنشیان را كه خود بنیان گذاشته، از ساحل شرقی دریای اژه تا رود ایندوس در شمال پاكستان كنونی گسترش می دهد.
به گفته لاری هدریك در این كتاب، گزنفون در افسانه Cyropaedia كورش را در نبردهایش فرماندهی بردبار، صلح طلب و آرمان گرا معرفی می كند.
گزنفون خود در نبرد كورش شاهزاده ایرانی (فرزند داریوش دوم) با برادر بزرگترش اردشیر دوم از جمله ده هزار سپاهی یونانی بود كه در جناح كورش جنگیدند و شكست خوردند. این نبرد الهام بخش اثر تاریخی عظیم او Anabasis بوده است.
از لاری هدریك پیش از این نیز دو كتاب پرفروش تاریخی با نام های "ماوراء كرانه های زمان" (1995) و "گالری تصویر جنایتكاران: دشمنان آمریكا از جورج سوم گرفته تا صدام حسین" (1992) منتشر شده است.

لینکدونی

نویسندگان

نظرسنجی

  آیا شما به نتیجه انتخابات اعتقاد دارید ؟آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :