تبلیغات
كورش بزرگ - کانال مدفون تخت جمشید به خروجی باستانی خود ختم شد

خداوند این كشور را از شر دشمن ، خشكسالی و دروغ محفوظ نگه دارد

سه شنبه 2 اسفند 1384

کانال مدفون تخت جمشید به خروجی باستانی خود ختم شد

نویسنده: REZA   طبقه بندی: تاریخی، 

کانال بزرگ آب تخت جمشید پس از هزاران سال مدفون ماندن سرانجام توسط هیات باستان شناسی و مرمت تخت جمشید به راه خروجی خود ختم شد. این کانال با معماری سنگ و ساروج یکی از شگفتی های تخت جمشید است که محل آن دو سال قبل کشف شد.

 کانال بزرگ آب تخت جمشید پس از هزاران سال مدفون ماندن بالاخره توسط هیات باستان شناسی و مرمت تخت جمشید به راه خروجی خود ختم شد. اما خاک های حفاری های سال های 1310 تا 1340 مانع از آن می شود که آب از طریق این کانال به بیرون از تخت جمشید هدایت شود.
«حسن راه ساز»، کارشناس بخش مرمت تخت جمشید با اعلام این خبر گفت: «همواره سئوال بزرگ باستان شناسان و مرمت گران تخت جمشید چگونگی خروج آب های سطحی از محدوده تخت جمشید بوده است. عدم پاسخ به این سئوال بزرگ باعث شده بود تا در تمام این سال ها آب های سطحی مجموعه تخت جمشید جمع آوری شود.»
کانال بزرگ آب تخت جمشید در زمان داریوش اول ساخته شد و هدف از احداث این کانال ها جمع آوری آب های سطحی این مجموعه عظیم از محدوده تخت جمشید بود. این کانال بزرگ با معماری سنگ و ساروج یکی از شگفتی های تخت جمشید است که محل آن دو سال قبل کشف شد.
راه ساز با اشاره به حفاری در کانال گفت: «با کشف محل کانال مشخص شد که پس از جمع آوری آب های سطحی تخت جمشید توسط جوی های تعبیه شده به این کانال ریخته می شد و از طریق این کانال و حوضچه های آن، آب زلال به طرف برزن جنوبی هدایت می شد. به همین منظور ما نیز با برداشتن گل و لای از این کانال مسیر را تا برزن جنوبی باز کردیم و کانال را به طرف خروجی اصلی خود که بیش از هزار سال مسدود مانده بود هدایت کردیم. اما مسیر خروجی را خاک های ناشی از حفاری های سال های 1310 تا 1340 مسدود کرده است و برای برداشتن این خاک ها باید مجوز باستان شناسی داشت.»
از سال 1310 تا 1318 هرتسفلد و اشمیت آلمانی کاوش های باستان شناسی در تخت جمشید را آغاز کردند و پس از آن نیز بین سال های 1320 تا 1340 مرحوم علی صامی کاوش در تخت جمشید را ادامه داد و همچون دو باستان شناس قبلی، خاک های حفاری را به طرف برزن جنوبی هدایت کرد.
راه ساز با اشاره به انباشت خاک در این منطقه گفت: «هم اکنون حدود 500 تا 600 متر بعد از خروجی، کانال با خاک های حفاری مسدود شده است که نمی توان به راحتی آن را برداشت. از آنجایی که هدف مرحوم صامی پاکسازی تخت جمشید بود بخشی ار قطعات سنگی مجموعه همراه خاک های حفاری به برزن جنوبی برده شده است و به همین دلیل نمی توان به راحتی این خاک ها را جابجا کرد و برای این کار باید از روش های علمی باستان شناسی استفاده کرد. هم اکنون نیز با هدایت آب به ظرف کانال پاکسازی شده، در کنار خروجی آب را از داخل کانال پمپاژ می کنیم.»
طی حفاری کانال و بررسی بخش هایی از خاک های حفاری سال های گذشته منجر به کشف چند قطعه سنگ از مجموعه تخت جمشید شد و به همین دلیل باستان شناسان قصد دارند تا کلیه خاک های حفاری را همراه با الک کردن و دقت زیاد جابجا کنند.
قرار است تا شورای راهبری تخت جمشید دو مورد حفاری خاک های ناشی از کاوش های باستان شناسی را تصویب کند. این شورا اواخر هفته جاری جلسه ای به همین منظور برگزار می کند.
خروجی کانال بزرگ تخت جمشید با سه دهانه 15 سانتی متری، 72 سانتی متر ارتفاع و 15 سانتی متر عرض دارد تا کسی نتواند از طریق آن وارد مجموعه تخت جمشید شود.
كانال های تخت جمشید از سیستم مهندسی بسیار منظمی برخوردار است كه در بخش زیرین تخت گاه و كاخ های مجموعه تخت جمشید جای گرفته است. این كانال ها در كمترین بخش 60 سانتیمترمربع عرض و 80 سانتیمتر مربع ارتفاع و در بیشترین بخش 160 سانتیمتر عرض و 8 متر ارتفاع دارد. آمد و شد باستان شناسان در بسیاری از بخش های این كانال به راحتی انجام می شود.

لینکدونی

نویسندگان

نظرسنجی

  آیا شما به نتیجه انتخابات اعتقاد دارید ؟آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :