تبلیغات
كورش بزرگ - کاوش های جدید برای یافتن ردپای زندگی هفت هزار ساله در تنگه بلاغی :

خداوند این كشور را از شر دشمن ، خشكسالی و دروغ محفوظ نگه دارد

باستان شناسان ایران و آلمان از جمعه این هفته برای جستجوی ردپای زندگی بشر هزاره پنجم پیش از میلاد،تنگه بلاغی را کاوش می کنند.
برای خواندن ادامه خبر بر روی ادامه مطلب كلیك نمایید .

جمعه 28 بهمن ماه دومین فصل کاوش های باستان شناسی تنگه بلاغی با حضور هیات ایرانی و آلمانی برای جستجوی ردپای زندگی بشر هزاره پنجم پیش از میلاد در این منطقه باستانی آغاز می شود.
«مژگان سیدین»، سرپرست ایرانی کاوش های باستان شناسی در تنگه بلاغی با اشاره به این موضوع گفت: «این برنامه پژوهشی از روز جمعه آغاز می شود و هیات پس از دو هفته بررسی و شناسایی، حفاری باستان شناسی را آغاز می کند.»
وی در ادامه گفت: «بررسی و شناسایی در سه محوطه باستانی 93، 73 و 76 خواهد بود و هدف از این بررسی های شناسایی بقایای زندگی انسان هزاره پنجم پیش از میلاد در این محوطه ها است.»
آخرین کاوش های باستان شناسی در محوطه 76 منجر به شناسایی روستایی از دوره هخامنشی با 30 خانه شد و همچنین باستان شناسان ایرانی و ایتالیایی توانستن در اطراف این روستای باستانی گورستان مردم آن را نیز شناسایی کنند.
از میان محوطه هایی که قرار است مورد بررسی و شناسایی قرار گیرند، محوطه 73 تا کنون مورد کاوش قرار نگرفته است و این نخستین باری است که باستان شناسان اقدام به شناسایی این محوطه باستانی می کنند.
اوایل سال جاری هیات ایرانی و آلمانی به سرپرستی مژگان سیدین و باربارا هلوینگ موفق شدند تا بقایای دوره "باکون" ( هزاره پنجم پیش از میلاد )، را در محوطه 93 تنگه بلاغی شناسایی کنند. این پژوهش ها نشان داد که تنگه بلاغی از 7 هزار سال پیش محل زندگی و سکونت انسان بوده است.
سیدین با اشاره به این موضوع گفت: «هیات ایرانی و ایتالیایی در محوطه 76 موفق شدند تا بقایایی از دوره باکون را شناسایی کنند. به همین منظور هیات ایرانی و آلمانی در این محوطه فعالیت بررسی و شناسایی دارند. با پایان یافتن بررسی و شناسایی در محوطه های نام برده هیات به مدت یک ماه و نیم به حفاری باستان شناسی می پردازد.»
طی ماه های گذشته با عقب افتادن آبگیری سد سیوند از کلیه سرپرستان ایرانی و خارجی کاوش های باستان شناسی تنگه بلاغی خواسته شد در صورت نیاز محوطه مورد کاوش آن ها به حفاری های مجدد باستان شناسی، به پژوهشکده باستان شناسی اطلاع دهند.
با اعلام آمادگی پژوهشکده باستان شناسی برای ادامه کاوش در تنگه بلاغی، همه هیات های باستان شناسی درخواست مجدد کاوش در این تنگه باستانی را داشته اند. فصل دوم کاوش های باستان شناسی در تنگه بلاغی با هیات ایرانی و آلمانی آغاز می شود و هیات های ایران و لهستان، ایران و آلمان و ایران و فرانسه نیز ادامه دهنده پژوهش های باستان شناسی تنگه بلاغی هستند.
تنگه بلاغی در نزدیكی پاسارگاد و در استان فارس واقع شده است. احداث سد سیوند در این منطقه باستانی باعث شده است تا آثار موجود در این تنگه مورد تهدید قرار گیرند. تنگه بلاغی كه از گذشته به عنوان راه شاهی شهرت داشته یكی از مهمترین چشم اندازهای پاسارگاد محسوب می شود.

لینکدونی

نویسندگان

نظرسنجی

  آیا شما به نتیجه انتخابات اعتقاد دارید ؟آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :