تبلیغات
كورش بزرگ - راز پلکان کاخ G در تخت جمشید فاش شد :

خداوند این كشور را از شر دشمن ، خشكسالی و دروغ محفوظ نگه دارد

دوشنبه 24 بهمن 1384

راز پلکان کاخ G در تخت جمشید فاش شد :

نویسنده: REZA   طبقه بندی: تاریخی، 

کاخ اختصاصی داریوش در تخت جمشید
پلکان کاخ G بزرگترین پلکان کاخ های اختصاصی تخت جمشید است .  باستان شناسان تخت جمشید برای نخستین بار طرح دقیقی از یکی از پلکان های تخریب شده این بنای هخامنشی به دست آوردند. این طرح نشان می دهد وضعیت پلکان موسوم به پلکان کاخ G در پشت کاخ داریوش به چه شکلی بوده است.

برای خواندن ادامه متن بر روی ادامه مطلب کلیک نمایید .

«افشین یزدانی»، باستان شناس تخت جمشید و سرپرست هیات بررسی پلکان کاخ G در این باره گفت: «در بخش جنوب تخت جمشید و جنوب حیاط کاخ داریوش پلکان مخروبه ای وجود دارد که به یک تپه منتهی می شود. شواهد پلکان و تزئینات به کار رفته در آن که با پلکان کاخ داریوش مطابقت می کند نشان می دهد این پلکان در زمان اردشیر سوم ساخته و به کاخی در پشت و شمال کاخ داریوش مربوط می شده که امروز از آن کاخ نیز اثری باقی نمانده است. این پلکان بنا به دلایل نامعلومی در زمان فراهخامنشی از جای خودش برداشته شده و به برای استفاده بنای تخریب شده ای در جنوب حیاط کاخ داریوش آورده شده است.»
این پلکان در سال های 359 تا 335 پیش از میلاد ساخته شده و جزء آخرین ساخته های تخت جمشید پیش از حمله اسکندر مقدونی و زمان سلطنت هخامنشیان است.
یزدانی در مورد ویژگی های این پلکان گفت: «پلکان کاخ G به لحاظ تزئینات شباهت زیادی به پلکان کاخ داریوش دارد اما تفاوت آن ها در این است که پلکان کاخ داریوش با دو ورودی به عنوان پاگرد به ایوان کاخ ختم می شود اما در پلکان کاخ G برای رسیدن به پاگردها باید از دو بال کوچک عبور کرد که به صورت عمود روبروی ایوان قرار گرفته است.»
فرم به کار رفته در ساخت پلکان کاخ G شبیه هیچ یک از پلکان های تخت جمشید نیست و به لحاظ نگار گری، نقش برجسته های اشخاص پارسی و مادی روی این پلکان ضعیف تر از نگارگری های پلکان داریوش است.
یزدانی در مورد شناسایی طرح پلکان کاخ G گفت: «نخستین بار طرح پلان این پلکان را اشمیت ارائه کرده بود. اما او در کتاب خود دچار تناقض شد و در جایی برای این پلکان و بال های کوچک آن شش پله و در جایی که دروازه ورودی و حیاط مرکزی کاخ داریوش را طراحی می کند یازده پله در نظر گرفته است. پلان صحیح این پلکان در پیگردی بلوک های شکسته اطراف کاخ هدیش ( کاخ اختصاصی خشایارشاه ) شناسایی شد.»
در این بررسی ها مشخص شد که بال های کوچک منتهی به پاگردها با 7 پله که عبارتند از 5 پله ابتدایی و کف اول و سپس پله منتهی به پاگردها ساخته شده اند و پاگردها نیز با 11 پله به کف ایوان متصل می شدند. با این حساب تعداد پله ها در هر طرف به 18 پله می رسد. بر این اساس تعداد اشخاص پارسی و مادی اطراف پلکان نیز محاسبه شده است که تعداد آن ها به 136 فرد و نقش برجسته می رسیده است.
پلکان کاخ G بزرگترین پلکان کاخ های اختصاصی تخت جمشید است که از کاخ اصلی آن دیگر اثری باقی نمانده است. این پلکان در دوره های بعد از هخامنشی جابجا شده است و باستان شناسان نیز قصد برگرداندن آن را به محل اصلی خود ندارند.
شباهت این پلکان با دیگر پلکان های تخت جمشید نشان می دهد که هنر هخامنشی به عنوان الگوی معماری آن زمان مورد استفاده همه شاهان هخامنشی بوده و از آن تبعیت می کردند.
تخت جمشید نخستین بنای ثبت شده ایران در فهرست میراث جهانی است که اوج و شکوفایی معماری دوران خود محسوب می شود. آنچه که از تخت جمشید به دست آمده سرشار از عجایب معماری است که تا امروز نیز بی سابقه بوده و هر چه بیشتر بر شکوه آن افزوده است. این مجموعه باستانی مملو از کاخ های با شکوه هخامنشیان بوده که به روایت تاریخ در سال 335 پیش از میلاد به دست اسکندر مقدونی به آتش کشیده شد.

لینکدونی

نویسندگان

نظرسنجی

  آیا شما به نتیجه انتخابات اعتقاد دارید ؟آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :