تبلیغات
كورش بزرگ

خداوند این كشور را از شر دشمن ، خشكسالی و دروغ محفوظ نگه دارد

یکشنبه 9 بهمن 1384

نویسنده: REZA   طبقه بندی: عمومی، 

در صورت شناسایی "متزیش" (Matezish )شهر باستانی مدفون در حوالی تخت جمشید، اسرار بی شماری درباره زندگی مردم این شهر مدفون در عصر هخامنشی به دست می آید. بر اساس متون تاریخی مردم متزیش مرفه بودند و برای کار روزانه به تخت جمشید می آمدند.
برای خواندن ادامه متن بر روی ادامه مطلب كلیك نمایید .

گل نوشته های باروی تخت جمشید و كتب باستانی بارها از شهری به نام "متزیش"  ( Matezish ) در نزدیكی تخت جمشید نام برده اند. اما امروز این شهر باستانی زیر خاك مدفون مانده و به دست فراموشی سپرده شده است.
تخت جمشید در حالی مهمترین محوطه باستانی ایران شناخته شده است که هنوز اطلاعاتی درباره  زندگی عادی مردمی که روزگاری در نزدیکی مهمترین تخت گاه جهان زندگی می کردند در دست نیست. آنچه که امروز درباره زندگی مردم دوران هخامنشی وجود دارد به چند کتاب تاریخی باز می گردد، نه کاوشهای باستان شناسی.
"متزیش" در حالی به عنوان مهمترین شهر دوران هخامنشی در نزدیکی تخت جمشید نام برده می شود که امروزه حتی از محل قرار گرفتن این شهر باستانی اطلاعی در دست نیست.
«کامیار عبدی»، باستان شناس ایرانی مقیم آمریکا درباره شهر متزیش می گوید: « در متون بابل نو به شهری اشاره شده است که به آن "متزیش" ( Matezish ) گفته می شود. این شهر که از دوره ایلامی ها هم وجود داشته محل زندگی مردمی بوده که در نزدیکی تخت جمشید زندگی می کردند.»
اشاره به شهر متزیش را می توان روی گل نوشته های باروی تخت جمشید نیز دید. در آنجا به مردمی اشاره شده است که در نزدکی این تخت گاه زندگی می کردند و برخی از آن ها نیز برای کار روزانه به تخت جمشید می آمدند. بر همین اساس باستان شناسان احتمال می دهند که متزیش نباید خیلی دورتر از تخت جمشید باشد.
عبدی می گوید: «حدس بسیاری از محققین بر آن است که متزیش نباید بیش از 3 یا 4 کیلومتر تا تخت جمشید فاصله داشته باشد. بسیاری معتقدند که محوطه هایی چون برزن جنوبی یا محوطه فیروزی احتمالا همان متزیش است.»
عبدی همچنین با اشاره به اهمیت محوطه های باستانی اطراف تخت جمشید اضافه می کند: «عملیات ژئوفیزیک که چندی پیش در اطراف تخت جمشید انجام گرفت منجر به شناسایی بقای معماری و کاخ های هخامنشی در اطراف تخت گاه شد که هنوز زیر خاک مدفون مانده است. مشابه این بقایا در فاصله چند کیلومتری تخت جمشید به خصوص در بخش های غربی آن نیز وجود دارد که هنوز ناشناخته باقی مانده اند.»
به گفته او در شعاع 4 کیلومتری تخت جمشید آثار زیادی از قبیل درگاه و پایه ستون های هخامنشی پیدا شده است که در سطح محوطه قرار گرفته اند و می تواند دلیلی بر وجود معماری در آن منطقه باشد.
«علی اسدی»، یکی از باستان شناسان تخت جمشید نیز با اشاره به محل قرار گرفتن متزیش در اطراف تخت جمشید می گوید: «محوطه هایی چون برزن جنوبی، محوطه فیروزی و تپه باستانی و وسیع "جلیان" را می توان بخشی از متزیش دانست اما این تنها یک حدس باستان شناسی است و تا زمانی که این محوطه ها با طور دقیق مورد کاوش قرار نگیرد نمی توان در خصوص آن ها به یقین رسید.»
عملیات ژئوفیزیک امروزه بدون آنکه تخریبی صورت بگیرد از سازه های معماری مدفون در زیر زمین خبر می دهد. این روش برای آنکه تخریبی در بر ندارد امروزه مورد استفاده باستان شناسان قرا گرفته است.
«بابک امین پور»، متخصص عملیات ژئوفیزیک در ایران با اشاره به توانایی کاوش های ژئوفیزیکی برای پیدا کردن محل شهر متزیش به میراث خبر می گوید: «ای نوع عملیات می تواند محل قرار گرفتن معماری را در زیر زمین نشان دهد. در سال جاری با استفاده از عملیات ژئوفیزیک موفق شدیم بخش هایی از کاخ ها و فضاهای معماری مدفون مانده در زیر زمین را شناسایی کنیم که تا امروز ناشناخته باقی مانده بود.»
او اضافه می کند:«شعاع فعالیت ژئوفیزیک در نزدیکی تخت جمشید تا یک کیلومتری تخت گاه بوده است و از آنجایی که بخش هایی از تخت جمشید از جمله محوطه پردیس با برپایی چادرهای شاهنشاهی تخریب شده است محدوده فعالیت ما نیز در بررسی ژئوفیزیک منطقه محدودتر شده بود. این عملیات تا شمال غرب تخت جمشید و محل کشتزارها ادامه داشت و نشان داد که در آن آنجا نیز بقایای معماری وجود دارد.»
امین پور با اشاره به گسترش شعاع عملیات ژئوفیزیک گفت: «در صورتی که بنیاد پژوهشی پارسه و پاسارگاد قصد بررسی وسیع تر محوطه های اطراف تخت جمشید را داشته باشد می توان محل متزیش را در نزدیکی تخت گاه با بررسی های ژئوفیزیک و بدون آنکه تخریبی به وجود آید شناسایی کرد.»
این در حالی است که هنوز اقدامی برای شناسایی محل زندگی مردم عادی دوران هخامنشیان در نزدیکی تخت جمشید نشده است.
با شناسایی متزیش و شهرهای پیرامون تخت جمشید می توان به مردم شناسی دوران هخامنشی و نحوه زندگی مردم که به گفته متون تاریخی در رفاه بوده اند پی برد

لینکدونی

نویسندگان

نظرسنجی

  آیا شما به نتیجه انتخابات اعتقاد دارید ؟آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :