تبلیغات
كورش بزرگ - پلکان محوطه مقدس در پاسارگاد تخریب شد :

خداوند این كشور را از شر دشمن ، خشكسالی و دروغ محفوظ نگه دارد

شنبه 26 آذر 1384

پلکان محوطه مقدس در پاسارگاد تخریب شد :

نویسنده: REZA   طبقه بندی: تاریخی، 

حفاران غیر مجاز به قصد پیدا کردن گنجی نوشته در نسخه ای خطی، بخشی از پلکان محوطه مقدس در پاسارگاد را با پتک تخریب کردند. این محوطه متعلق به دوره هخامنشی و کوروش است.
پاسارگاد مهمترین مجموعه باستانی کشور است که در استان فارس قرار گرفته است. این مجموعه بی نظیر به دستور کوروش بزرگ، نخستین بنیان گذار سلسله هخامنشی تاسیس شده و سال گذشته در فهرست میراث جهانی به ثبت رسیده است. چندی پیش حفاران غیر مجاز بخشی از پلکان محوطه هخامنشی مقدس را که در خارج از عرصه مجموعه باستانی پاسارگاد بوده است را با پتک تخریب کرده اند.
«بابک کیال»، مسئول پایگاه پژوهشی پاسارگاد درباره این اتفاق گفت: «این اتفاق شش ماه پیش در محوطه مقدس رخ داد و شواهد تخریب نشان می دهد که حفاران غیر مجاز به قصد پیدا کردن گنجی که احتمالا در یک نسخه خطی از آن یاد شده است، یک سوم از پلکان محوطه مقدس را که خارج از عرصه و حریم حفاظتی پاسارگاد قرار گرفته است تخریب کردند.»
او گفت: «پس از مطلع شدن از این اتفاق، موضوع به یگان حفاظت از آثار باستانی استان اطلاع داده شد و از رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان فارس نیز خواسته شد تا موضوع را پیگیری کنند.»
اما تاکنون هیچ گزارشی از روند پیگیری این پرونده ارایه نشده است.
پلکان های محوطه باستانی مقدس در پاسارگاد به سکوهایی منتهی می شود که شکل عبادتگاه دارند به همین علت از این محوطه به عنوان محوطه مقدس یاد می شود.
محوطه مقدس در عرصه و حریم مجموعه پاسارگاد جای نگرفته و به همین علت این محوطه حتی از داشتن نگهبان نیز محروم است.
اهمیت این محوطه باستانی کمتر از تخت جمشید یا مقبره و کاخ های کوروش در پاسارگاد نیست و تخریب این پلکان مانند از دست رفتن یکی از ستون های تخت جمشید است.
در همین حال «مهدی صفری»، معاون یگان حفاظت از آثار باستانی استان فارس با اشاره به پیگیری پرونده تخریب پلکان مقدس گفت: «به محض مطلع شدن از این اتفاق به فرماندهی نیروی انتظامی اطلاع داده شد و از آن پس از طریق نیرروی انتظامی، پرونده در دست بررسی قرار گرفت.»
او در ادامه گفت: «از آنجا که چنین اتفاقی در مجموعه پاسارگاد بی سابقه بوده است هنوز ردی از حفاران غیر مجازی که چنین تخلف سنگینی را مرتکب شده اند، بدست نیامده است اما نیروی انتظامی با مظنون بودن به چند نفر همچنان پیگیری خود را ادامه می دهد.»
به گفته صفری از نیروی انتظامی خواسته شده است تا رسیدن به نتیجه و دستگیری متخلفین پرونده تخریب پلکان محوطه باستانی مقدس باز بماند.
هم اکنون محوطه باستانی مقدس در پاسارگاد توسط یگان حفاظت از آثار باستانی حفاظت می شود تا بار دیگر چنین اتفاقی رخ ندهد. همچنین پیگیری ها برای شناسایی مخربین آثار فرهنگی ادامه دارد اما هنوز نتیجه ای حاصل نشده است.
افسوس افسوس افسوس .............................................................. افسوس
زنده باد كورش و داریوش بزرگ

لینکدونی

نویسندگان

نظرسنجی

  آیا شما به نتیجه انتخابات اعتقاد دارید ؟آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :