تبلیغات
كورش بزرگ - چغازنبیل در امن ترین نقطه دورانتاش ساخته شد :

خداوند این كشور را از شر دشمن ، خشكسالی و دروغ محفوظ نگه دارد

یکشنبه 22 آبان 1384

چغازنبیل در امن ترین نقطه دورانتاش ساخته شد :

نویسنده: REZA   طبقه بندی: تاریخی، 

 بررسی‌های زمین شناسی نشان داد عیلامیان با شناخت كامل از شرایط خاك منطقه چغازنبیل، این معبد را در محكم‌ترین نقطه این محدوده ساخته‌اند. آن ها از قیر برای ملات ایزوله استفاده كرده‌اند.
عیلامیان چغازنبیل را روی طاقدیسی ساخته اند كه مطالعات وزارت نفت نشان از وجود یك تله نفتی در دل این گسل داشت. باتوجه به وابستگی اقتصاد تك محصولی كشور به نفت، این روزها سرنوشت چغازنبیل بسیاری را نگران كرده است.
«علی ملك عباسی»، زمین شناس پروژه چغازنبیل در این باره گفت: «عیلامیان چغازنبیل را روی بخشی از منطقه ساخته‌اند كه با توجه به رسوبی بودن خاك این منطقه، محكم‌ترین نقطه این محدوده است. این اتفاق نشان از اشراف كامل عیلامیان از وضعیت خاك منطقه دارد. منطقه چغازنبیل یك منطقه رسوبی است اما چغازنبیل در نقطه‌ ماسه سنگی این منطقه ساخته شده كه روی محور طاقدیسی قرار گرفته و به احتمال قوی ذخیرگاه نفت است.»
او با اشاره به اقدامات شركت نفت در این محدوده گفت: «اگر منطقه چغازنبیل دارای محیط كاملا بكر و طبیعی است به خاطر دوری این منطقه از تكنولوژی است. فاصله معقولی كه این محوطه با زمین‌های نیشكر و مخازن نفتی دارد زیستگاه مناسبی را برای حیات وحش بوجود آورده است.»
وجود دو نوع گوزن زرد، پلنگ ایرانی و پرنده منحصر به فردی همچون اردك سر مرمری از حیوانات نادر حیات وحش این محدوده است. پیشرفت زمین‌های كشت نیشكر وسعت زیادی ازجنگل‌ها از بین برد. مسئولان محیط زیست استان برای جلوگیری از انقراض گوزن‌های زرد منحصربفرد برخی‌ از آن‌ها را به ارومیه و ساری منتقل كردند. وجود این جنگل در متعادل نگهداشتن اكوسیستم منطقه نقش بسیار مهمی دارد.
ملك عباسی گفت‌: «استفاده عیلامیان نفت برای ساخت ملات ایزوله نشان از وجود رگه‌های نفتی در این محدوده دارد. »
با توجه به تك محصولی بودن اقتصاد كشور و وابستگی آن به نفت فقط یك اجماع كلی بین مسئولان كشوری می‌تواند چغازنبیل و این منطقه بكر را نجات بدهد.
محوطه تاریخی چغازنبیل در جنوب غربی ایران در استان خوزستان قرار گرفته است. شهر دوراونتاش، در اوایل قرن 13 قبل از میلاد توسط پادشاه عیلامی «اونتاش نپیریشا» در نزدیكی رود دز ساخته شد. دوراونتاش به معنای قلعه اونتاش است. در مركز این شهر معبد عظیمی ساخته شده كه اكنون دو طبقه از آن پابرجاست. این معبد موسوم به زیگورات، بزرگترین اثر به جای مانده از تمدن عیلامی است. این محوطه بین سال های 1951 تا 1962 توسط رومن گیریشمن فرانسوی حفاری شد.

لینکدونی

نویسندگان

نظرسنجی

  آیا شما به نتیجه انتخابات اعتقاد دارید ؟آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :