تبلیغات
كورش بزرگ - انتخاب بزرگ؛ چغازنبیل یا نفت :

خداوند این كشور را از شر دشمن ، خشكسالی و دروغ محفوظ نگه دارد

چهارشنبه 4 آبان 1384

انتخاب بزرگ؛ چغازنبیل یا نفت :

نویسنده: REZA   طبقه بندی: تاریخی، 

با خواندن این مطلب تنها چیزی كه فكر انسان خطور می كن این است كه ما ایرانیان یا مجنون شده ایم یا قصد نابودی خود را داریم این بار یكی دیگر از حوادث تلخ و ناگاوار برای شما عزیزان قرار می دهم تا بخوانید و ببینید كه چه بلایی بر سر ما خواهد آمد .
ننگ بر دشمنان تاریخ ایران
زنده باد كورش و داریوش بزرگ
برای خواندن مطلب روی ادامه مطلب كلیك نمایید .

گروه استان ها: چاه های نفت به نزدیکترین فاصله از چغازنبیل رسیدند. این چاه ها در فاصله 500 متری از حصار جنوبی زیگورات چغازنبیل واقع شده اند. اقدام شرکت نفت در حفر چاه با هدف شناسایی ذخایر زیرزمینی حریم زیگورات چغازنبیل صورت می گیرد.
محوطه تاریخی چغازنبیل در جنوب غربی ایران در استان خوزستان قرار گرفته است. شهر دوراونتاش، در اوایل قرن 13 قبل از میلاد توسط پادشاه عیلامی «اونتاش نپیریشا» در نزدیكی رود دز ساخته شد. دوراونتاش به معنای قلعه اونتاش است. در مركز این شهر معبد عظیمی ساخته شده كه اكنون دو طبقه از آن پابرجاست. این معبد موسوم به زیگورات، بزرگترین اثر به جای مانده از تمدن عیلامی است. این محوطه بین سال های 1951 تا 1962 توسط رومن گیریشمن فرانسوی حفاری شد.
«مهدی مداحی»، مسئول پایگاه پژوهشی هفت تپه و چغازنبیل گفت:‌« شركت نفت بدون هماهنگی با سازمان میراث فرهنگی و گردشگری اقدام به حفر چاه های عمیق به عمق 15 متر و عرض 5 سانتی متر باهدف شناسایی پستی و بلندی های زمین و شناسایی ذخایر زیرزمینی در حریم و محدوده زیگورات چغازنبیل کرده است. انفجار این چاه ها اثرات جبران ناپذیری بر میراث ایران باستان وارد می كند.»
او گفت:«خط شماره 9 این نقشه از كنار چغازنبیل و با فاصله 500 متری گوشه جنوبی حصار سوم آن رد می شود. این اقدام بدون هماهنگی با مسئولان پروژه و بدون اجازه سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان انجام شده است. پایگاه چغازنبیل پس از سه روز به طور اتفاقی از برنامه شركت نفت خبردار شد. این پایگاه طی نامه ای از مسئولان شركت نفت خواسته‌است تاقبل از انجام هرگونه اقدامی با حضوركارشناسان سازمان مخاطرات این حفاری را برای چغازنبیل بررسی كنند.»
سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان خوزستان و مسئولان پایگاه چغازنبیل خواستار توقف كامل این عملیات برای برای بررسی دقیق وضعیت موجود هستند.
مداحی گفت: «كارشناسان شركت نفت ادعا دارند كه این منطقه فاقد ذخایر زیرزمینی است با این وجود اصرار دارند كه این عملیات انجام شود.»
كارشناسان با توجه به اهمیت وجود این اثر باستانی، انجام چنین فعالیتی را در این منطقه یك فاجعه بزرگ برای میراث باستانی كشور قلمداد می كنند و خواهان لغو این فعالیت ها هستند.
زیگورات چغازنبیل یكی از مهم‌ترین بناهای به جای مانده از حكومت عیلامیان است كه سه هزار و 200 سال پیش به دستور انتاش‌گال پادشاه عیلامی ساخته شده است. پروژه حفاظت و مرمت چغازنبیل به صورت مشترك با همكاری یونسكو و كشور ژاپن در حال اجرا است این محوطه یكی از منحصر به فرد‌ترین محوطه‌های باستانی در جهان است و در سال 1357 در فهرست آثار جهانی یونسكو به ثبت رسیده است. از زیگورات عیلامی پنج طبقه چغازنبیل كه مهم‌ترین عبادت‌گاه عیلامیان محسوب می‌شده هم‌اكنون تنها دو طبقه و نیم باقی‌مانده است
منبع : سایت میراث فرهنگی

لینکدونی

نویسندگان

نظرسنجی

  آیا شما به نتیجه انتخابات اعتقاد دارید ؟آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :