تبلیغات
كورش بزرگ - قنات، هدیه داریوش به مصری ها :

خداوند این كشور را از شر دشمن ، خشكسالی و دروغ محفوظ نگه دارد

یکشنبه 1 آبان 1384

قنات، هدیه داریوش به مصری ها :

نویسنده: REZA   طبقه بندی: تاریخی، 

مصری ها كه به آب نیل و چشمه هاشان افتخار می كردند از زمان ورود داریوش به مصر از مقنی های ایرانی تقلید كردند تا این روش را جایگزین روش های سخت دیگر برای تامین آب كشور خشكشان كنند. پرویز شهریاری، پژوهشگر تاریخ، اعتقاد دارد  :

مقنی ها همراه داریوش به مصر رفتند تا حفر قنات را به آنه آموزش دهند. برای نخستین بار مورخ و ایران شناس آلمانی، والتر هینس متوجه این مسئله شد.
رحیم ولایتی، در مقاله ای با عنوان " معبد هیبیس یادگار هخامنشیان در مصر "این موضوع را نقل كرده كه داریوش هنگام عزیمت به مصر برخی از مقنی های ایرانی را به مصر برد.
لذا می توان ثابت كرد كه حفر قنات از ایران به مصر رفته است.
بسیاری از دانشمندان كاریز های ایران را از عجائب دنیا می دانند. پدیده ای كه از ذهن خلاق و اندیشه ایرانیان باستان برخاسته است.
پس از هخامنشیان در دوره های بعدی نیز فناوری احداث قنات توسط ایرانیان به سایر كشور ها منتقل شد. بحرین ، عمان ، عربستان و از جمله این مناطق هستند.
مرتضی هنری كارشناس مركز مردم شناسی معتقد است : " در مورد گسترش كاریز در نواحی جنوبی خلیج فارس باید گفت، كه اگر چه امكان وجود دارد كه نخستین قناتها در آن مناطق در زمان هخامنشیان حفر شده باشد ،‌ولی بی شك گسترش و رونق قناتهایشان به دوران ساسانیان مربوط می شود، كه آنهم به دلیل توجه ساسانیان و ارتباطشان با آن نواحی بوده است"
وی از آرنولد ویلسون نقل می كند كه : " از آثار تسلط ایرانیان بر عمان یادگاریهای چند باقی است، یكی وجود نخستین قناتهای كه در این منطقه كنده شده، و دیگر سدهای عظیم و مهمی كه در دشت بطینه ساخته شده است( 11 ص 121) و بجز سدهای دشت بطینه قناتهای این منطقه نیز پرآب ترین قناتهای عمان است( 9 ص 463). "
پیشینه قنات در ایران به سه هزار سال پیش می رسد آثار به جا مانده در داخل قلعه های باستانی و مسكونی یكی از نشانه های این مدعاست.
حیات اقتصادی اجتماعی و فرهنگی ایران از سه هزار سال پیش تا امروز، وابسته به قنات بوده است. حفر قنات، دگرگونی در فنون كهن دستیابی به آب است. تنها در نیم قرن گذشته است كه از ارزش های قنات كاسته شده است.
علی اصغر سمسار یزدی، در كتاب «تدوین تجربیات، خبرگان قنات» ایران را مهد تمدن قنات و استان یزد را كانون نمایان این تمدن می داند. هنوز هم در یزد 55 درصد از آب شهر را قنات ها تاكمین می كنند.
هم اكنون در ایران حدود 31 هزار رشته قنات وجود دارد كه سالیانه بیش از 9 میلیارد متر مكعب آب زیر زمینی از آنها استخراج می شود.
قنات واژه ای فارسی است از ریشه «كنات». كنات از دو جز «كنه»، به معنای كندن و «آت»، به نشان، علامت جمع تشكیل شده است.

لینکدونی

نویسندگان

نظرسنجی

  آیا شما به نتیجه انتخابات اعتقاد دارید ؟آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :