تبلیغات
كورش بزرگ

خداوند این كشور را از شر دشمن ، خشكسالی و دروغ محفوظ نگه دارد

پنجشنبه 17 شهریور 1384

نویسنده: REZA   طبقه بندی: تاریخی، 

افسوس كه ما تیشه به ریشه خود می زنیم اینبار دیگر جای هیچ گونه سكوتی نیست این بار سكوت ما جنایت هولناكی است كه تنها قربانی آن خود ما هستیم عجبا از دست این انسان نماها كه دست به چه اقدامات جنایتكارانه ای می زنند زنده باد ایران زنده باد كورش كبیر .
گروه استان‌ها، پروین صیدی: اگر گذرت به تنگه بلاغی در پاسارگاد افتاد، هنوز هم می‌توانی پس از گذشت 2500 سال جای چرخ‌های ارابه شاهی را كه بر دل این جاده به یادگار مانده، ببینی. جاده‌ای كه به فرمان داریوش بزرگ هخامنشی ساخت آن از سارد (پایتخت لیدی) آغاز شد و پس از اینكه پاسارگاد را به تخت جمشید متصل كرد به شوش پایتخت هخامنشیان كشده شد و از همان زمان به نام راه شاهی معروف شد. داریوش شاه بارها و بارها برای اداره امور كشوری و … برگزاری جشن‌های بهاره در تخت جمشید با ارابه مخصوص خود از این جاده گذر كرد. این جاده كه قرن‌هاست در زیر خروارها خاك مدفون شده به تازگی سر از غبار زمان برآورده كه با ما از رازها گوید.

از خاطره‌ها، از پیروزی‌ها، از عبور پر از جلال و شكوه داریوش و خشایارشا و اردشیر و دیگر شاهان هخامنشی در طول 220 سال سلطنت، از جشن‌ها و … ناگهان از سایه وحشت‌انگیز جنگ، از تعقیب داریوش سوم به وسیله اسكندر مقدونی كه از همین راه داریوش می‌گریزد و پس از سه روز «بسوس» (قاتل داریوش) باز از همین راه سر داریوش سوم هخامنشی را می‌آورد و بر دامن اسكندر می‌افكند و پس از آن آتش و خون.
آرامشی 250 سال بر این سرزمین حاكم بود دستخوش طوفان حوادث شده و همه چیز برباد می‌رود. مجموعه كاخ‌های ساخته شده بر روی صفه تخت جمشید بوسیله اسكندر به آتش كشیده می‌شود و اسكندر و سربازانش باز از همین راه به طرف شوش حركت كرده و آنجا را نیز ویران می‌كنند. این راه تمامی این رازها را در دل خود نگاه داشته كه اكنون همه را فاش كند اما هنوز سر از خاك برنیاورده، این بار ناچار است برای همیشه به زیر آب رفته و غرق شود، برای همیشه خاموش بماند...در دل سرد سد سیوند! كشف شواهد سفالگری از 7500 سال پیش _ یك محوطه باستانی 7000 ساله _ تدفین اموات مربوط به 6000 سال پیش _ آثاری از بقایای دوران ایلامی _ بقایای معماری یك روستای هخامنشی با دیوارهای دفاعی ولوله‌های سفالی دفع فاضلاب _ یك گورستان كلان سنگی ساسانی _ دو اسكلت دفن شده به همراه اشیاء در گور _ حوض ساخته شده از لاشه سنگ با اندود گچ _ كارگاه تولید شراب _ خمره ذخیره آذوقه (بزرگ‌ترین ظرف باستانی ایران با 120 كیلوگرم وزن) و …

همه اینها پس از چندین قرن سكوت و خاموشی اراده كرده‌اند كه با ما سخن گویند و از فرهنگ و هنر و آداب و رسوم و اعتقادات خود كه به نوعی اجداد ما هستند، پرده بردارند اما محكومند به فنا، فنا در دل سد سیوند!
این كشفیات تنها بخشی از آثار ارزشمندی است كه از دل منطقه بلاغی بیرون كشیده شده، شاید با بررسی‌های باستان‌شناسی بیشتر در این مكان هزاران اثر و شاهد زنده از دنیای گذشتگان و نیاكان ما سر از خاك برآورند و بخواهند مایه شگفتی و یا عبرت ما شوند!
اما سد سیوند همه و همه را با بیرحمی به كام خود می‌كشد.
به راستی این سد از كجا پیدا شده و از جان این محوطه كهن چه می خواهد؟
«جامعی»، مدیر پروژه احداث سد سیوند می‌گوید: «در سال 1371 هنگامی كه قصد داشتیم احداث سد را آغاز كنیم طی نامه‌ای، از سازمان میراث فرهنگی استان فارس استعلام كرده و خواستار بررسی منطقه از نظر فرهنگی شدیم اما از جانب سازمان میراث فرهنگی هیچ گونه اقدامی صورت نگرفت بنابراین ما كار احداث سد را آغاز كردیم.»
اگر آن زمان سازمان میراث فرهنگی فارس از اهمیت منطقه مطلع بود و با ساختن سد در این ناحیه مخالفت می‌كرد، با توجه به اینكه در منطقه بلاغی یك یا دو محل دیگر نیز برای سدسازی مناسب شناخته شده، تغییر محل ساخت سد امكان‌پذیر بود و اكنون پیشینه و هویت ما به زیر آب نمی‌رفت

لینکدونی

نویسندگان

نظرسنجی

  آیا شما به نتیجه انتخابات اعتقاد دارید ؟آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :